Přejít k hlavnímu obsahu
EV Magazin

Hlavní navigace

  • Novinky
  • Diskuze
  • Nabíjení
  • Katalog EV
  • Nástroje
    • Kalkulačka
    • Moje garáž
    • Statistiky EV
  • Testování
  • Superchargery
Menu uživatelského účtu
  • Přihlásit se

Přihlásit se

Načítám formulář…

Nemáte účet? Zaregistrujte se

nebo pokračujte přes
Pokračovat přes Facebook Pokračovat přes Google

Drobečková navigace

  1. Domů
Data a statistiky

Tesla Semi: baterie na milion mil, 95 % spolehlivost a konec dieselu dostává čísla

Miriam Česáková 24 Březen, 2026 · 5 min čtení
Tesla Semi | zdroj: tesla.com
Foto: Tesla Semi | zdroj: tesla.com

Elektrický tahač Tesla Semi ukázal v pořadu Jay Lena produkční data z reálného provozu: baterie navržená na milion mil, 95 % provozní spolehlivost a nákladová parita s dieselem. Tato čísla mění pravidla hry v nákladní dopravě.

Říkal to Elon Musk ještě v roce 2017. A většina odborníků mu tehdy nevěřila. Elektrický kamion s dojezdem 500 mil na jedno nabití? Baterie, která vydrží milion mil? Devadesát pět procent provozní spolehlivost? Teď jsou tu čísla z reálného provozu — a ona mluví za sebe. Tesla Semi, který se konečně rozjíždí do sériové výroby, překresluje mapu nákladní dopravy způsobem, jaký dieselovým motorům trvalo sto let vybudovat.

Jay Leno za volantem: svět se dozvěděl, co Tesla Semi skutečně umí

Pořad Jay Leno's Garage bývá tribunou pro výjimečná auta. Ale epizoda z 23. března 2026 byla jiná — místo sporťáku stál v hale elektrický tahač, a Dan Priestley, vedoucí programu Tesla Semi, odhalil produkční specifikace, které průmysl zatím neznal. Čísla, která zazněla, nejsou marketingové sliby. Jsou to data z více než 13,5 milionu ujetých mil ve skutečném komerčním provozu.

Jeden tahač se přiblížil 440 000 mílím na jediném pohonném celku. To je vzdálenost odpovídající zhruba 18 objezdům Země. A baterie stále funguje.

Baterie na milion mil: co to znamená v praxi?

Tesla Semi používá bateriový pack postavený na článcích 4680 — stejné generace, na níž stojí Cybertruck. Priestley potvrdil, že systém je navržen na životnost jednoho milionu mil pro standardní provozní cyklus nákladního vozidla. To není laboratorní číslo — Tesla tuto hodnotu zakládá na datech z provozu a konstrukčním přístupu, který integruje bateriový pack přímo do rámu šasi.

Pro srovnání: dieselový motor ve třídě 8 se v praxi opravuje nebo vyměňuje po 500 000 až 750 000 mílích. Tesla Semi přichází s cílem překonat dieselový cyklus o víc než dvojnásobek — a to bez přehlídky servisu a náhradních dílů, které diesel nevyhnutelně vyžaduje.

500 mil dojezdu, 1,2 MW nabíjení: logistika se mění

Dlouhá verze Tesla Semi nabízí dojezd 500 mil (přibližně 800 km) s plnou nákladem. Standardní verze pak 325 mil (523 km). Oba modely sdílí stejný pohon — tři elektromotory pohánějící zadní nápravy s výkonem přesahujícím 1 000 koní. Unikátní je přitom architektura pohonu: jedna náprava slouží k akceleraci a překonávání výšin, druhá se při jízdě po dálnici od pohonu odpojí a pracuje výhradně pro efektivitu. Výsledkem je spotřeba od 1,55 kWh na míli při plném nákladu.

Nabíjení probíhá přes proprietární Megachargery s výkonem 1,2 megawattu. Za 30 minut se baterie doplní o 60 % kapacity, tedy přibližně 300 mil dojezdu. Tesla plánuje do začátku roku 2027 spustit 46 Megacharger stanic podél klíčových logistických koridorů v USA.

Rovnováha s dieselem: nákladová paritu konečně překonali

Dlouhodobým kamenem úrazu elektrokamionů byl povolený náklad. Těžká baterie znamenala méně zboží na korbě. Tesla Semi tuto rovnici změnil — ve spolupráci s federální výjimkou pro elektrovozidla (+2 000 liber navíc) a vlastní úsporou hmotnosti v řádu 1 000 liber oproti předchozí verzi dosáhl rovnováhy s dieselem při nákladu 45 000 liber (20 400 kg). Zákazníci jako PepsiCo, DHL nebo RoadOne skutečně nakládají plné kamiony — bez kompromisu.

A ekonomika mluví jasně: v Kalifornii vychází provoz Tesla Semi na 50 % levněji za míli oproti dieselovému ekvivalentu. Celkové náklady vlastnictví jsou v průměru o 20 % nižší po celých Spojených státech. Cena dlouhé verze začíná na 290 000 dolarů — oproti průměru 435 000 dolarů za srovnatelný dieselový tahač třídy 8.

95 % provozní spolehlivost: číslo, které měnilo skeptiky

Ze všech čísel, která Tesla zveřejnil, možná nejvíce zapůsobilo jedno: 95% provozní spolehlivost. Pro logistické firmy je výpadek tahače kritickým problémem — každá hodina stání je ztráta. Tesla uvádí, že tři čtvrtiny poruch jsou vyřešeny do 24 hodin, přičemž polovina z nich do hodiny. Pro srovnání: průmyslový standard u dieselových kamionů se pohybuje kolem 92–93 %.

„Největší výhodou není dojezd. Je to cena za míli," shrnul Jay Leno po jízdě v kabině Semi. „Pokud to skutečně vychází levněji, pak to dává smysl přejít."

Továrna v Nevadě: cíl je 50 000 kamionů ročně

Sériová výroba Tesla Semi spuštěná v březnu 2026 probíhá v dedikované továrně v Nevadě o rozloze 1,7 milionu čtverečních stop, sousedící s Gigafactory Nevada. Do konce roku 2026 Tesla plánuje dodat mezi 5 000 a 15 000 kusů, přičemž dlouhodobý cíl je 50 000 tahačů ročně. Sériová výroba přichází s přibližně devítiletým zpožděním oproti původnímu příslibu — Musk Semi poprvé ukázal v listopadu 2017 — ale průmysl je tentokrát připraven naslouchat.

Kdy do Evropy?

Pro evropský nákladní průmysl jsou signály zatím spíše výhledové. Evropská legislativa, odlišné dopravní předpisy a teprve budující se infrastruktura Megachargerů znamenají, že dodávky do Evropy Tesla plánuje nejdříve na rok 2027. Přesto zájem ze strany logistických firem jako DHL — která operuje globálně — naznačuje, že otázka není zda, ale kdy.

Mezitím se dění v USA pečlivě sleduje. Pokud Tesla Semi prokáže svou spolehlivost při plném produkčním nasazení, může změnit mezinárodní diskusi o elektrifikaci nákladní dopravy mnohem rychleji, než se dosud předpokládalo.

Jak Tesla Semi zvládá extrémní zimu a náročné podmínky?

Tesla Semi používá bateriové články 4680 s tepelným managementem, který umožňuje provoz i při nízkých teplotách. Zkušenosti z reálného provozu v USA zahrnují trasy s výraznými výškovými rozdíly i zimní podmínky — zatím bez zásadních problémů. Konkrétní data o výkonu při extrémním mrazu Tesla dosud nezveřejnil, ale architektura baterie je shodná s Cybertruckem, který prošel zimními testy v Kanadě.

Bude Tesla Semi dostupný i pro menší dopravní firmy, nebo jen pro velké flotily?

Tesla Semi aktuálně cílí primárně na velké logistické firmy s garantovanými trasami a vlastní infrastrukturou, jako jsou PepsiCo, DHL nebo RoadOne. Pro menší dopravce bude klíčové vybudování sítě 46 Megacharger stanic, plánované do začátku roku 2027. Teprve poté dává Semi smysl i pro firmy bez vlastního depotního nabíjení.

Jaký je rozdíl mezi standardní a dlouhou verzí Tesla Semi?

Standardní verze má dojezd 325 mil (523 km) a je o přibližně 1 400 kg lehčí než dlouhá verze s dojezdem 500 mil (800 km). Obě verze sdílejí stejný pohon se třemi motory a výkonem přes 1 000 koní. Cena standardní verze začíná kolem 260 000 dolarů, dlouhá verze pak okolo 290 000 dolarů.

Add EVmagazin as a preferred source on Google

Mohlo by vás zajímat

Baterie

Evropská unie schválila 46 projektů na kritické suroviny. Německo jich má osm, Česko žádný

Jaguar Type 01 – zadní pohled shora na elektrický grand tourer | zdroj: media.jlr.com

Nový elektrický Jaguar Type 01 má 1 030 koní a českou cenu od 4,4 milionu

VW ID.Polo GTI | zdroj: volkswagen-newsroom.com

První elektrické GTI startuje v Německu za 39 995 eur. V Česku si počkáte

Štítky

  • EV novinky
  • Elektromobilita
  • Elektromobil
Facebook Twitter Linkedin Pinterest E-mail

Diskuze

Zobrazit všechny diskuze →

Přihlásit se a zapojit do diskuze
Zatím žádné komentáře — buďte první, kdo se podělí o svůj názor.
Obrázek
Konference Čistá mobilita 2026 – PVA EXPO Praha, 12. 11. 2026 | zdroj: konferencecistamobilita.cz
Obrázek
Moje garáž – měřte a sledujte svůj elektromobil | zdroj: evmagazin.cz
Moje garážMěřte a sledujte svůj elektromobil

Podcasty

Zvukový soubor
Německo vyrobilo přes 1,6 mil. elektromobilů
Zvukový soubor
24.1.26 - Nabíjecí infrastruktura roste rychleji než prodeje EV
Zvukový soubor
23.1.26 - Dreame vstupuje na automobilový trh
Zvukový soubor
23.1.26 - Co přináší 1000 kW nabíjení od BYD
 

Nejčtenější články

Zima přidá elektromobilu pětinu spotřeby. Co ukázala reálná měření

Zima bere elektromobilům citelnou část dojezdu, ale rozdíly mezi jednotlivými vozy jsou překvapivě velké. Z analýzy 645 měření vychází,... >>

Soud zakázal nabíječkám dražší roaming: ceny aplikací můžou zlevnit

Mnichovský zemský soud jako první v EU zakázal provozovateli nabíječek EWE Go účtovat roamingovým službám víc než vlastním... >>

Audi v Evropě žaluje dovozce vlastních aut. Čínské modely musí z webu

Audi zahájilo právní kroky proti dovozci Auto China, který do Evropy vozí čínské modely AUDI bez čtyř kruhů. Výrazně levnější... >>

BYD míří na čtyři evropské továrny. Druhou chce koupit, ne stavět

Podle poradce BYD chce firma pro evropský růst časem tři montážní závody a jeden bateriový závod. První výrobní linka se rozbíhá v... >>

První pětka podle WLTP

Níže najdete seznam pěti vozů z našeho katalogu elektroaut s nejdelším dojezdem podle WLTP.

CLA 250+ Electric

Mercedes-Benz - CLA 250+ Electric

Dojezd dle WLTP: 808 km

iX3 50 xDrive Neue Klasse

BMW - iX3 50 xDrive Neue Klasse

Dojezd dle WLTP: 805 km

EV6

Kia - EV6

Dojezd dle WLTP: 708 km

Model 3 Long Range RWD

Tesla - Model 3 Long Range RWD

Dojezd dle WLTP: 702 km

e-3008 Long Range

Peugeot - e-3008 Long Range

Dojezd dle WLTP: 700 km

Superchargery

Janjče, Croatia - WestRamljani, Croatia
4 míst • 250 kW • ne-Tesla
Reocín, SpainReocín, Spain
8 míst • 250 kW • ne-Tesla
Brunnthal, GermanyBrunnthal, Germany
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Verona, ItalyVerona, Italy
10 míst • 150 kW • ne-Tesla
Almere, NetherlandsAlmere, Netherlands
20 míst • 250 kW • ne-Tesla
Zobrazit všechny superchargery →
Registrace elektromobilů  ·  Srovnání elektromobilů
EV MAGAZIN

Průvodce světem elektromobility

Instagram Facebook YouTube

Obsah

  • Články o elektromobilech
  • FAQ – otázky a odpovědi
  • Moje garáž
  • Sdílejte svou zkušenost
  • Nabíjecí stanice

Kalkulačky

  • Kalkulačka dojezdu (WLTP/EPA)
  • Srovnání nabíjecích tarifů
  • Náklady na nabíjení

Kontakt

  • Šéfredaktor Daniel Česák
  • info@evmagazin.cz
  • O nás
  • Reklama
  • Impresum
© 2026 EV Magazin. Podmínky a ochrana dat. Data: CC BY-NC-SA 4.0 · © OpenStreetMap Tvorba webu: Studiografix
Reklama