Přejít k hlavnímu obsahu

Hlavní navigace

  • Domů
  • Články
  • Nástroje
    • Kalkulačka
    • Katalog EV
    • Evidence EV
    • Statistiky EV
  • Testování
  • Superchargery
Menu uživatelského účtu
  • Přihlásit se

Drobečková navigace

  1. Domů

Statistiky elektromobilů - Kompletní přehled trhu EV

Kompletní analýza největších výrobců elektromobilů za roky 2024, 2023, 2022. Aktuální data o prodejích, podílech a růstu TOP hráčů trhu elektroaut.

ℹ️ O datech: Pouze BEV (bateriové elektromobily) Data nezahrnují plug-in hybridy (PHEV) ani mírné hybridy (MHEV). Tržní podíl (%) je vypočítán jako podíl z celkových prodejů TOP sledovaných výrobců, nikoli z celého světového trhu BEV.
📊 3 roky dat
🏭 22 TOP výrobců
🚗 9.5M prodaných vozů 2024
📈 Růst 29.8%

Líder mezi TOP výrobci 2024

Tesla
Nejprodávanější značka

Celkové prodeje TOP výrobců

9.5M
Milionů elektromobilů

Nejrychlejší růst

Leapmotor
Výrobce s největším růstem

Meziroční změna TOP výrobců

29.8%
Růst prodejů TOP výrobců 2023→2024
📊 TOP výrobci 2024 📊 TOP výrobci 2023 📊 TOP výrobci 2022 ⚖️ Porovnání 2023 vs 2024 🚀 Nejrychlejší růst 🌍 Podíl podle zemí ⚡ Tesla vs konkurence 🇪🇺 Evropský trh 🇨🇳 Čínští výrobci 🌍 Regionální analýza EV (IEA) 📈 Míra adopce podle zemí

Interaktivní grafy a analýzy TOP výrobců

Tržní podíl 2024 (Top 10)

Podíly kalkulovány z TOP 10 výrobců

Porovnání prodejů (Top 10)

Absolutní prodeje v kusech

Růst prodejů 2024 (Top 10)

Meziroční změny mezi TOP výrobci

Klíčová pozorování mezi TOP výrobci elektromobilů

Tesla vs BYD souboj

Tesla si udržuje vedení s 20.60% podílem mezi TOP výrobci, ale BYD se přibližuje s 20.30%. Rozdíl je 0.3 procentního bodu.

Čínská dominance mezi TOP hráči

Čínští výrobci (BYD, Geely, SGMW, GAC Aion, Changan a další) dohromady kontrolují 61.6% objemu TOP výrobců 2024.

Evropské výzvy

Tradiční evropští výrobci (Volkswagen Group, BMW Group, Stellantis, Mercedes-Benz) mezi TOP hráči čelí rostoucí konkurenci z Asie a musí zrychlit elektrifikaci.

Růstové trendy mezi TOP výrobci

Nejvyšší růst zaznamenali: Geely +58.00%, SGMW +37.00%, Changan +43.00% . Všichni patří mezi rychle rostoucí výrobce elektromobilů.

Jak číst tato data?

🔋 Pouze BEV

Data zahrnují výhradně bateriové elektromobily (BEV). Plug-in hybridy (PHEV), mírné hybridy ani vodíková auta zde nejsou zahrnuty.

🌍 Celosvětový trh

Zahrnuje celosvětové prodeje bez geografického omezení – Čína, USA, Evropa i zbytek světa dohromady.

📊 Co znamená „tržní podíl"?

Tržní podíl (%) je vypočítán jako podíl z celkových prodejů sledovaných TOP výrobců, nikoli z celého světového trhu BEV. Čím více výrobců je sledováno, tím přesnější je číslo.

📅 Aktuálnost dat

Data jsou sestavována z veřejně dostupných zdrojů (výroční zprávy výrobců, ACEA, EV-volumes) a aktualizována ročně.

Kompletní žebříček TOP výrobců elektromobilů 2024

Pořadí Výrobce Země Podíl z TOP (%) Prodané kusy Růst (%) Poznámky
1 Tesla USA 20.60% 1 789 226 -1.00% Těsně udržel vedení před BYD
2 BYD China 20.30% 1 764 992 +12.00% Zřejmě brzy nový král plně elektrických aut
3 Geely China 9.60% 832 568 +58.00% Dramatický růst o 58%
4 Volkswagen Group Germany 8.60% 744 800 -3.00% ID.4 nejprodávanější model
5 SGMW China 7.20% 625 000 +37.00% SAIC-GM-Wuling joint venture
6 BMW Group Germany 4.90% 426 594 +14.00% Silný růst prémiového segmentu
7 Hyundai Group South Korea 4.60% 396 573 +2.00% Stabilní výkon Ioniq série
8 GAC Aion China 4.50% 392 210 -20.00% Pokles v konkurenci
9 Changan China 3.50% 300 000 +43.00% Rychle rostoucí čínský výrobce
10 Stellantis Europe 3.20% 275 000 -15.00% Pokles na evropských trzích
11 SAIC China 3.10% 265 000 -5.00% MG brand a domácí prodeje
12 Chery China 2.80% 240 000 +56.00% Rychlá expanze na nové trhy
13 General Motors USA 2.70% 235 000 +51.00% Růst díky Ultium platformě
14 NIO China 2.60% 221 970 +39.00% Prémiový čínský EV brand
15 Leapmotor China 2.40% 206 000 +108.00% Rekordní růst o 108%
16 Mercedes-Benz Germany 2.40% 204 600 -17.00% Pokles v luxusním segmentu
17 XPeng China 2.20% 190 068 +34.00% Smart EV technologie
18 FAW Group China 1.80% 160 000 +68.00% Významný růst státního podniku
19 Toyota Japan 1.60% 139 892 +34.00% Pomalý vstup do BEV segmentu
20 Xiaomi China 1.60% 138 707 N/A Nový vstup z technologického sektoru

Analýza TOP výrobců elektromobilů 2024

Analýza největších výrobců elektromobilů v roce 2024 ukazuje pokračující dynamický růst, přičemž TOP výrobci prodali více než 9.5 milionu čistě elektrických vozidel (BEV). Tesla si udržuje pozici lídra mezi TOP výrobci.

TOP 5 výrobců elektromobilů podle prodejů

Žebříček největších výrobců v roce 2024 tvoří Tesla, BYD, Geely, Volkswagen Group, SGMW.

Růstové trendy mezi TOP hráči

Nejrychleji rostoucím mezi TOP výrobci byl Leapmotor. Meziroční růst celkového objemu TOP výrobců dosáhl 29.8%.

♥

Podpořte EVMagazin

Líbí se vám náš obsah? Pomozte nám pokračovat.

QR kód pro platbu

Poskytnutím příspěvku vyjadřujete dobrovolnou podporu tvůrci obsahu. Příspěvek není platbou za uzamčený obsah.

Obrázek
Evidence elektromobilu

Podcasty

Zvukový soubor
Německo vyrobilo přes 1,6 mil. elektromobilů
Zvukový soubor
24.1.26 - Nabíjecí infrastruktura roste rychleji než prodeje EV
Zvukový soubor
23.1.26 - Dreame vstupuje na automobilový trh
Zvukový soubor
23.1.26 - Co přináší 1000 kW nabíjení od BYD
 

Největší výrobci EV 2024

Tesla 🇺🇸
20.6%
BYD 🇨🇳
20.3%
Geely 🇨🇳
9.6%
Volkswagen Group 🇩🇪
8.6%
SGMW 🇨🇳
7.2%
BMW Group 🇩🇪
4.9%
Hyundai Group 🇰🇷
4.6%
GAC Aion 🇨🇳
4.5%
Changan 🇨🇳
3.5%
Stellantis 🇪🇺
3.2%

Nejčtenější články

Opel chystá elektromobil s čínskou duší: nové SUV na platformě Leapmotoru míří do Evropy

Stellantis připravuje kompaktní elektrické SUV pod značkou Opel s platformou čínského Leapmotoru. Výroba proběhne v Zaragoze, spuštění se... >>

Porsche Macan končí jako spalovací. Výroba benzinového bestselleru se zastaví v létě 2026

Finanční ředitel Porsche potvrdil: výroba spalovacího Macanu v Lipsku skončí v létě 2026. Nejoblíbenější model značky bude na dva roky... >>

Lucid má nového šéfa a další miliardu dolarů. Co to znamená pro konkurenta Tesly?

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid Motors prochází zásadními změnami. V čele střídá Petera Rawlinsona nový CEO a... >>

Donut Lab čelí vážným obviněním: Je jejich „zázračná“ baterie jen iluzí?

V technologickém světě elektromobilů vypukl skandál. Podle informací od interního zdroje může být slibovaná technologie solid-state... >>

Považujete nabití na 80% do 8 minut za dostačující?

Možnosti výběru
Nabíjení elektromobilů do 8 minut? Už brzy díky 6C bateriím

První pětka podle WLTP

Níže najdete seznam pěti vozů z našeho katalogu elektroaut s nejdelším dojezdem podle WLTP.

CLA 250+ Electric

Mercedes-Benz - CLA 250+ Electric

Dojezd dle WLTP: 750 km

iX3 50 xDrive Neue Klasse

BMW - iX3 50 xDrive Neue Klasse

Dojezd dle WLTP: 740 km

EV6

Kia - EV6

Dojezd dle WLTP: 708 km

Model 3 Long Range RWD

Tesla - Model 3 Long Range RWD

Dojezd dle WLTP: 702 km

IONIQ 6

Hyundai - IONIQ 6

Dojezd dle WLTP: 680 km

Superchargery

Vrata Jadrana, Croatia - NorthKastav, Croatia
4 míst • 250 kW • ne-Tesla
Györ, HungaryGyőrújbarát, Hungary
10 míst • 250 kW • ne-Tesla
Kaunas, LithuaniaBiruliškės, Lithuania
8 míst • 250 kW
Giessen, GermanyGiessen, Germany
8 míst • 250 kW • ne-Tesla
Roye, FranceRoye, France
32 míst • 250 kW • ne-Tesla
Zobrazit všechny superchargery →
X

Nenechte si ujít novinky!

Přihlaste se k odběru nejnovějších zpráv a aktualizací.

EV Magazin

Průvodce světem elektromobility

Instagram Facebook YouTube

Obsah

  • Články o elektromobilech
  • FAQ – otázky a odpovědi
  • Evidence elektromobilu
  • Sdílejte svou zkušenost
  • Nabíjecí stanice

Kalkulačky

  • Kalkulačka dojezdu (WLTP/EPA)
  • Srovnání nabíjecích tarifů
  • Náklady na nabíjení

Kontakt

  • Šéfredaktor Daniel Česák
  • info@evmagazin.cz
  • O nás
  • Reklama
© 2026 EV Magazin. Podmínky a ochrana dat. Data: CC BY-NC-SA 4.0 · © OpenStreetMap Tvorba webu: Studiografix