Přejít k hlavnímu obsahu

Hlavní navigace

  • Domů
  • Články
  • Nástroje
    • Kalkulačka
    • Katalog EV
    • Evidence EV
    • Statistiky EV
  • Testování
  • Superchargery
Menu uživatelského účtu
  • Přihlásit se

Drobečková navigace

  1. Domů

Toyota bZ4X Touring: Nové elektrické SUV s kufrem 669 litrů a dojezdem až 591 km

Ilustrační foto
Foto: Ilustrační foto
Fotka autora Miriam
Miriam 16 Květen, 2026
Toyota právě odhalila druhou tvář svého elektrického SUV bZ4X. Novinka jménem bZ4X Touring je delší, prostornější a hlavně výrazně drsnější — cílí na rodiny i outdoorové nadšence, kterým standardní verze nestačila. S kufrem narostlým o 48 procent na 669 litrů, dojezdem až 591 kilometrů a v nejsilnější verzi výkonem 380 koní jde o nejvýkonnější Toyotu mimo sportovní divizi GR. A co je možná nejzajímavější: Toyota na baterii dává záruku udržení 70 % kapacity po dobu 10 let nebo až jednoho milionu najetých kilometrů. Solidní argument pro skeptiky, kteří se bojí degradace baterie.

Větší zadek = o polovinu větší kufr

Touring se od standardního bZ4X liší především proporcemi. Od C-sloupku dozadu narostl o 140 milimetrů a každý milimetr téhle délky šel do zavazadlového prostoru. Výsledek? 669 litrů základního objemu — to je o 48 % víc než u výchozího modelu a jedna z nejvyšších hodnot ve svém segmentu. Po sklopení zadních sedadel (v poměru 60:40) se dostanete až na 1 718 litrů.

Toyota myslela i na praktičnost přístupu: páté dveře jsou elektricky ovládané a širší i vyšší otvor usnadňuje nakládání rozměrných věcí. Uvnitř kufru najdete páry háků na tašky, háky na podlahu, osvětlení a svinovací kryt, který lze uložit pod podlahu, když zrovna překáží. Nechybí ani páčka pro sklopení sedadel přímo ze zavazadelníku.

Zajímavostí je řešení střechy — na rozdíl od standardního bZ4X, jehož linie se směrem dozadu svažuje, drží Touring konzistentní výšku i nad hlavami cestujících vzadu. Ti tak získají vzdušnější prostor nad hlavou.

Nejsilnější Toyota mimo GR: 380 koní a stovka za 4,5 sekundy

Toyota pro bZ4X Touring připravila dvě motorizace. Předokolka sdílí pohonné ústrojí se standardním modelem — přední elektromotor dává 165 kW (224 koní) a 268,6 Nm, stovku zvládne za 7,3 sekundy. Verze s pohonem všech kol je ovšem úplně jiná liga: díky novému zadnímu eAxle o výkonu 167 kW dosahuje celkový systémový výkon 280 kW (380 koní). To z bZ4X Touring AWD dělá nejvýkonnější Toyotu, která nenosí odznak GR. Sprint 0–100 km/h zvládne za 4,5 sekundy.

Obě verze sdílejí lithium-iontovou baterii o hrubé kapacitě 74,7 kWh (využitelná 71 kWh) se 104 články. WLTP spotřeba je příkladná: předokolka jede za 14,0 kWh/100 km, čtyřkolka na 18" kolech za 15,3 kWh a na dvacetipalcových za 16,6 kWh.

Dojezd až 591 km, nabíjení 10–80 % za 28 minut

Díky efektivitě pohonu a vylepšeným eAxle jednotkám s křemíkovo-karbidovými (SiC) polovodiči v měniči dosahuje předokolka dojezdu až 591 km (WLTP). Čtyřkolka na osmnáctkách zvládne 528 km, na dvacetipalcových kolech 479 km.

Rychlonabíjení probíhá výkonem až 150 kW DC, přičemž z 10 na 80 % se baterie dostane za 28 minut. Toyota vybavila Touring systémem předehřevu (pre-conditioning) baterie — ten se aktivuje automaticky, když nastavíte nabíjecí stanici jako cíl v navigaci, nebo ho lze spustit manuálně přes infotainment. I při teplotách kolem –20 °C se doba nabíjení 10–80 % drží kolem 30 minut, pokud je předehřev aktivní.

Palubní nabíječka je k dispozici ve verzích 11 kW a 22 kW — ve druhém případě trvá plné nabití z 10 na 100 % z AC zdroje zhruba 3,5 hodiny.

Off-road schopnosti, které u elektromobilu nečekáte

Čtyřkolka bZ4X Touring dostala systémy, které známe spíš ze spalovacích off-roadů Toyota. X-MODE nabízí volitelné režimy pro bláto, sníh a hluboký terén. V kombinaci s Grip Control nechá řidiče soustředit se na přesné řízení, zatímco systém sám reguluje rychlost — ať už jedete z kopce, do kopce nebo po rovině. K dispozici je i Downhill Assist Control pro kontrolované sjíždění svahů.

Toyota uvádí i schopnost brodění vodou do hloubky 500 mm, což je na elektrické SUV neobvyklá hodnota. O bezpečný pohyb v terénu se stará Multi-Terrain Monitor využívající čtyři kamery pro reálný obraz okolí včetně pohledu pod vozidlo, a Panoramic View Monitor pro přesné manévrování.

Vylepšený systém pohonu všech kol nyní při rozdělování síly mezi nápravy zohledňuje i rozdíl rychlostí levého a pravého kola, což přináší větší komfort na nerovném povrchu a stabilitu na sněhu. Předokolka pak dostala samostatný Snow režim pro bezpečnější rozjezdy na kluzkém povrchu.

Robustní design, který dává smysl

Designéři Toyoty oblékli Touring do drsnějšího kabátu. Vpředu i vzadu najdete přepracované nárazníky s ochrannými plechy (skid plates), podběhy kol dostaly strukturovaný povrch. Kola jsou k dispozici v 18" a 20" provedení — obě v matně černé barvě, což je výhradní znak verze Touring.

Standardem jsou robustní černé střešní ližiny s nosností 80 kg (kompatibilní s širokou nabídkou boxů a nosičů Toyota) a zadní stěrač umístěný tak, aby nepřekážel digitálnímu zpětnému zrcátku ve vyšší výbavě. Lak karoserie je monotónní — na výběr je šest barev včetně nového odstínu Brilliant Bronze metalíza.

Interiér sdílí základní architekturu se standardním bZ4X — ultra tenkou přístrojovou desku horizontálního designu, digitální přístrojový štít umístěný nad věncem volantu a 14palcový centrální displej multimédií. Vyšší výbava High dostává panoramatickou střechu. Novinkou exkluzivně pro Touring je barevné provedení interiéru City Moss, které odkazuje na outdoorový charakter vozu.

Tažné až 1 500 kg a Toyota Safety Sense

Čtyřkolka utáhne brzděný přívěs až 1 500 kg, předokolka 750 kg — na elektromobil slušné hodnoty, které z Touringu dělají schopného parťáka pro přepravu karavanu, lodě nebo vleku s motorkami.

Bezpečnostní výbava staví na nejnovější generaci systému Toyota Safety Sense. Nechybí předkolizní asistent s detekcí chodců a cyklistů, adaptivní tempomat pracující v plném rozsahu rychlostí, asistent pro jízdu v pruzích, varování před křížovou dopravou vpředu, asistent pro změnu jízdního pruhu, bezpečné vystupování (Safe Exit Assist) a proaktivní asistent řízení. Software se aktualizuje vzduchem (OTA), takže majitel nemusí s autem do servisu.

Záruka, která boří mýty o životnosti baterií

Jedna z nejsilnějších karet bZ4X Touring je Battery Care Program: Toyota garantuje udržení minimálně 70 % původní kapacity baterie po dobu 10 let nebo do nájezdu 1 milionu kilometrů — podle toho, co nastane dříve. Podmínkou je pravidelná roční kontrola stavu baterie. Tovární záruka na baterii kryje 8 let nebo 160 000 km. V segmentu elektromobilů jde o jeden z nejodvážnějších závazků výrobce — a zároveň silný argument pro ty, kdo se elektromobilu brání kvůli obavám z degradace akumulátoru.

Toyota myslí i na každodenní pohodlí

Řidič má k dispozici páčky pod volantem pro volbu intenzity rekuperace ve čtyřech stupních — systém dokáže pokrýt až zhruba 80 % potřebného zpomalení, takže na brzdový pedál saháte jen minimálně. Středová konzola funguje jako nezávislý „digitální ostrov“ s otočným voličem směru jízdy a dvěma bezdrátovými nabíječkami pro řidiče a spolujezdce. Cestující vzadu dostanou dva 60W USB-C porty a vlastní výdechy ventilace.

Navigace s funkcí EV routing automaticky plánuje trasu s ohledem na stav baterie, doporučuje nabíjecí zastávky a v reálném čase aktualizuje odhady na základě skutečné spotřeby.

Kdy a za kolik?

Toyota zatím neoznámila přesné datum zahájení prodeje ani ceny pro evropský trh. Vzhledem k tomu, že standardní bZ4X se v Česku aktuálně prodává od zhruba 1 050 000 Kč, lze očekávat, že verze Touring se u nás bude pohybovat v rozmezí 1,1–1,3 milionu korun. Oficiální český ceník by měl být zveřejněn v následujících týdnech.

Jaký je rozdíl mezi bZ4X a bZ4X Touring?

bZ4X Touring má o 140 mm delší zadní převis, což přináší zavazadlový prostor 669 litrů (+48 %). Výkonnější AWD verze nabízí 280 kW (380 k) oproti standardnímu bZ4X (160 kW/218 k). Design zahrnuje robustnější nárazníky, ochranné plechy, matně černá kola texturované podběhy a standardní střešní ližiny. Verze AWD má také X-MODE a Grip Control pro off-road.

Jak funguje záruka Toyota na baterii bZ4X Touring?

Toyota v rámci Battery Care Program garantuje udržení minimálně 70 % původní kapacity baterie po dobu 10 let od data registrace nebo 1 milionu najetých kilometrů (podle toho, co nastane dříve). Podmínkou je každoroční kontrola stavu baterie v autorizovaném servisu. Standardní tovární záruka na baterii kryje 8 let nebo 160 000 km.

Zvládne bZ4X Touring jízdu v terénu?

Verze AWD je na off-road připravena nadstandardně. Disponuje systémem X-MODE s režimy pro bláto, sníh a hluboký terén, Grip Control pro automatickou regulaci rychlosti v náročném terénu a Downhill Assist Control pro sjíždění svahů. Světlá výška a schopnost brodit vodu do 500 mm jsou pro elektrické SUV neobvyklé. Multi-Terrain Monitor s kamerami poskytuje přehled o okolí včetně pohledu pod vozidlo.

Add EVmagazin as a preferred source on Google

Štítky

  • EV novinky
  • Elektromobilita
  • Elektromobil

Mohlo by vás zajímat

JAC E30X | zdroj: jac-motors.cz

JAC E30X: Městský elektromobil za 585 900 Kč vstupuje na český trh s dojezdem 374 km a LFP baterií CATL
Čínská automobilka JAC Motors vstupuje na český trh s kompaktním elektrickým hatchbackem E30X. Za 585 900 Kč nabízí LFP baterii od CATL s kapacitou 51,5 kWh, dojezd 374 km, 540° kamerový systém a pěti...

Ilustrační foto pro evmagazin.cz

PPC blue buduje 34 rychlonabíjecích hubů v Řecku a Rumunsku
Řecká energetická skupina PPC spouští projekt Blue Route 4E: 34 dobíjecích lokalit s 106 body podél dálnic TEN-T v Řecku a Rumunsku, z toho 8 stanic pro kamiony s výkonem 350 kW.

Ilustrační foto

Xpeng chystá produktovou ofenzivu: Tři nová SUV míří na masový i prémiový trh
Čínský Xpeng podal u regulátorů dokumentaci ke třem novým SUV — G9L, L05 a L03. Všechny nabídnou bateriový i EREV pohon. Automobilka tak rozehrává dosud největší produktovou ofenzivu ve své historii.

Facebook Twitter Linkedin Pinterest E-mail
♥

Podpořte EVMagazin

Líbí se vám náš obsah? Pomozte nám pokračovat.

QR kód pro platbu

Poskytnutím příspěvku vyjadřujete dobrovolnou podporu tvůrci obsahu. Příspěvek není platbou za uzamčený obsah.

Obrázek
Evidence elektromobilu

Podcasty

Zvukový soubor
Německo vyrobilo přes 1,6 mil. elektromobilů
Zvukový soubor
24.1.26 - Nabíjecí infrastruktura roste rychleji než prodeje EV
Zvukový soubor
23.1.26 - Dreame vstupuje na automobilový trh
Zvukový soubor
23.1.26 - Co přináší 1000 kW nabíjení od BYD
 

Největší výrobci EV 2024

Tesla 🇺🇸
20.6%
BYD 🇨🇳
20.3%
Geely 🇨🇳
9.6%
Volkswagen Group 🇩🇪
8.6%
SGMW 🇨🇳
7.2%
BMW Group 🇩🇪
4.9%
Hyundai Group 🇰🇷
4.6%
GAC Aion 🇨🇳
4.5%
Changan 🇨🇳
3.5%
Stellantis 🇪🇺
3.2%

Nejčtenější články

Beijing Auto Show 2026: Proč Čína vyrábí více elektromobilů než celé USA a co to znamená pro české řidiče

Pekingský autosalon 2026 ukázal 1 451 vozidel včetně 181 světových premiér. Novinář Electrek popsal, proč budoucnost patří čínským... >>

Elektromobily v roce 2025 sebraly ropným gigantům 2,3 milionu barelů denně. Do roku 2030 to bude dvakrát víc

Elektrická vozidla a plug-in hybridy v loňském roce nahradily 2,3 milionu barelů ropy denně. Podle odhadů BloombergNEF se tento objem do konce... >>

Kia PV5 Cargo se rozšiřuje: Nové verze s vysokou střechou a úspornou LFP baterií

Kia představila nové varianty svého elektrického dodávkového modelu PV5. Nabídka zahrnuje verzi s vysokou střechou pro maximální objem i... >>

Servis MG ZS EV po dvou letech: Baterie v perfektním stavu, cena ale vyšší o sto procent

Po necelých dvou letech provozu a 26 tisících najetých kilometrech absolvoval náš MG ZS EV druhou roční prohlídku. Vůz neměl žádné... >>

Považujete nabití na 80% do 8 minut za dostačující?

Možnosti výběru
Nabíjení elektromobilů do 8 minut? Už brzy díky 6C bateriím

První pětka podle WLTP

Níže najdete seznam pěti vozů z našeho katalogu elektroaut s nejdelším dojezdem podle WLTP.

CLA 250+ Electric

Mercedes-Benz - CLA 250+ Electric

Dojezd dle WLTP: 750 km

iX3 50 xDrive Neue Klasse

BMW - iX3 50 xDrive Neue Klasse

Dojezd dle WLTP: 740 km

EV6

Kia - EV6

Dojezd dle WLTP: 708 km

Model 3 Long Range RWD

Tesla - Model 3 Long Range RWD

Dojezd dle WLTP: 702 km

IONIQ 6

Hyundai - IONIQ 6

Dojezd dle WLTP: 680 km

Superchargery

Buzău, RomaniaBuzău, Romania
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Cankaya Ankara, TürkiyeÇankaya/Ankara, Turkey
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Sant Cugat, SpainBarcelona, Spain
8 míst • 250 kW • ne-Tesla
Rheged, UKRedhills, United Kingdom
16 míst • 250 kW • ne-Tesla
Telgate, ItalyTelgate, Italy
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Zobrazit všechny superchargery →
X

Nenechte si ujít novinky!

Přihlaste se k odběru nejnovějších zpráv a aktualizací.

EV Magazin

Průvodce světem elektromobility

Instagram Facebook YouTube

Obsah

  • Články o elektromobilech
  • FAQ – otázky a odpovědi
  • Evidence elektromobilu
  • Sdílejte svou zkušenost
  • Nabíjecí stanice

Kalkulačky

  • Kalkulačka dojezdu (WLTP/EPA)
  • Srovnání nabíjecích tarifů
  • Náklady na nabíjení

Kontakt

  • Šéfredaktor Daniel Česák
  • info@evmagazin.cz
  • O nás
  • Reklama
© 2026 EV Magazin. Podmínky a ochrana dat. Data: CC BY-NC-SA 4.0 · © OpenStreetMap Tvorba webu: Studiografix