Přejít k hlavnímu obsahu
EV Magazin

Hlavní navigace

  • Novinky
  • Diskuze
  • Nabíjení
  • Katalog EV
  • Nástroje
    • Kalkulačka
    • Moje garáž
    • Statistiky EV
  • Testování
  • Superchargery
Menu uživatelského účtu
  • Přihlásit se

Přihlásit se

Načítám formulář…

Nemáte účet? Zaregistrujte se

nebo pokračujte přes
Pokračovat přes Facebook Pokračovat přes Google

Drobečková navigace

  1. Domů
Čínské značky

Globální trh s bateriemi pro EV vzrostl v Q1 2026 o 9,1 %: CATL dominuje, BYD ztrácí

Miriam Česáková 7 Květen, 2026 · 4 min čtení
Ilustrační foto pro evmagazin.cz
Foto: Ilustrační foto pro evmagazin.cz

Světový trh s bateriemi pro elektromobily dosáhl v Q1 2026 objemu 244,6 GWh — meziročně +9,1 %. CATL upevňuje dominanci s 40,7% podílem, jihokorejská trojka naopak ztrácí.

Světový trh s bateriemi pro elektromobily zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2026 celkový objem 244,6 GWh — meziročně o 9,1 % více. Číslo na první pohled vypadá slibně, ovšem ve srovnání s loňským ročním růstem 31,7 % jde o výrazné zpomalení. CATL si upevňuje pozici globálního lídra, zatímco jihokorejská trojka a BYD přicházejí o tržní podíl.

Data za Q1 2026 potvrzují, že éra prudkého celosvětového boomu baterií se mírní. Trh roste, ale pomaleji — a výrazně se štěpí podle regionů i výrobců. Zatímco jedni expandují, jiní bojují s přebytkem kapacit a slabší poptávkou.

CATL nezastavitelně: 40,7 % a 99,5 GWh

Čínský gigant CATL si v Q1 2026 připsal 99,5 GWh, což odpovídá 40,7% tržnímu podílu. Meziročně výroba vzrostla o impozantních 15,2 %. Klíčem k úspěchu je diverzifikace zákazníků — CATL už neslouží jen čínským automobilkám, ale dodává baterie i pro Toyota, Kia nebo Škodu. Tato strategie se jasně vyplácí.

Na druhém místě zůstává BYD s 33,5 GWh a podílem 13,7 %, ale vývoj je tu diametrálně odlišný: produkce meziročně klesla o 8 %. Příčinou je ochlazení poptávky na čínském domácím trhu, kde BYD historicky prodává největší část svých vozů i baterií.

Top 10 — výhradně Asie

Zajímavý je fakt, že všech deset největších výrobců baterií pochází z Číny, Jižní Koreje nebo Japonska. Žádný evropský ani americký hráč se do první desítky nevešel. Pořadí vypadá takto:

Pořadí Výrobce Tržní podíl Objem (GWh)
1CATL40,7 %99,5
2BYD13,7 %33,5
3LG Energy Solution9,7 %23,7
4CALB4,8 %—
5Gotion4,2 %—
6Panasonic3,7 %—
7SK On3,7 %9,0
8EVE3,1 %—
9SVOLT2,7 %—
10Sunwoda2,2 %—

Korejci ztrácejí, Čína upevňuje dominanci

Jihokorejská trojka — LG Energy Solution, SK On a Samsung SDI — si dohromady připsala 15,6% tržní podíl, což je o 2,1 procentního bodu méně než ve stejném období roku 2025. LG Energy Solution jako nejsilnější z trojice drží 9,7 % a 23,7 GWh, ale tlak čínské konkurence se nezastavitelně zvyšuje.

Panasonic, japonský partner Tesly, se drží na 3,7 %, avšak v kontextu celkového trhu je jeho pozice stále pod tlakem — zejména proto, že Tesla diverzifikuje dodavatele a roste podíl CATL i v modelech pro globální trhy.

Regionální divergence: Evropa roste, Čína zpomaluje

Jedním z nejdůležitějších poznatků z Q1 2026 je regionální rozštěpení poptávky. Poptávka po bateriích klesá v Číně a Severní Americe, zatímco v Evropě a dalších asijských trzích naopak roste. Pro evropské spotřebitele a automobilky je to dobrá zpráva — zájem o elektromobily v Evropě nezeslabuje, i přes globální zpomalení růstu.

Tento trend také vysvětluje, proč CATL aktivně rozšiřuje spolupráci s evropskými značkami. Továrna v Erfurtu pracuje naplno a CATL se stává nepostradatelným dodavatelem pro velkou část evropské produkce EV.

Zpomalení? Spíš stabilizace

9,1% růst je sice výrazně nižší než loňských 31,7 %, ale bylo by chybou mluvit o krizi. Trh se po mimořádně bouřlivých letech dostává do fáze zralého růstu — dynamiku určují ekonomické cykly, regionální politiky a ceny surovin, nikoli absence zájmu o elektromobily. Celkový objem 244,6 GWh jen za jeden kvartál naznačuje, jak obrovský průmysl bateriová výroba představuje.

Pro české řidiče to znamená jedno: výběr elektromobilů se bude nadále rozšiřovat a ceny baterií — a potažmo i samotných aut — mají dlouhodobě klesající tendenci. Konkurence mezi výrobci na to spoléhá.

Proč BYD ztratil objem výroby, když je to jedna z nejúspěšnějších automobilek světa?

BYD vyrábí baterie primárně pro vlastní vozidla. V Q1 2026 došlo k ochlazení poptávky na čínském domácím trhu, což se přímo projevilo na objemu výroby baterií. BYD zatím nemá tak rozsáhlou síť externích odběratelů jako CATL.

Vyrábí se baterie pro elektromobily také v Evropě?

Ano, ale evropské kapacity jsou stále omezené. CATL provozuje gigafactory v Erfurtu, Northvolt (Švédsko) prochází restrukturalizací a Stellantis buduje kapacity ve Francii. V žebříčku top 10 ale zatím žádný čistě evropský výrobce není — výroba zůstává dominantně asijská.

Co znamená pokles jihokorejských výrobců pro trh?

LG Energy Solution, SK On a Samsung SDI čelí tvrdé cenové konkurenci čínských výrobců. Jihokorejské firmy vsázejí na prémiové NMC baterie pro náročnější aplikace, ale jejich tržní podíl se meziročně snížil o 2,1 procentního bodu. Pokud čínská vláda udrží exportní podporu, bude tlak dále narůstat.

Add EVmagazin as a preferred source on Google

Mohlo by vás zajímat

XPENG P7 | zdroj: xpeng-auto.cz

Xpeng P7+ od 1 079 900 Kč slibuje 12 minut, ale jen na nejsilnějších stojanech

Dopravní elektrické letadlo s dlouhými křídly a šesti vrtulemi na letištní ploše za svítání

1 000 km v 90místném elektrickém letadle: z Prahy dá Paříž, ale Londýn mu chybí

Ilustrační foto

BYD Fang Cheng Bao hlásí 600 000 aut: Továrny nestíhají tempo novinek

Štítky

  • EV novinky
  • Elektromobilita
  • Elektromobil
Facebook Twitter Linkedin Pinterest E-mail

Diskuze

Zobrazit všechny diskuze →

Přihlásit se a zapojit do diskuze
Zatím žádné komentáře — buďte první, kdo se podělí o svůj názor.
Obrázek
e-SALON 2026 – veletrh čisté mobility, PVA EXPO Praha, 12.–15. 11. 2026 | zdroj: e-salon.cz
Obrázek
Konference Čistá mobilita 2026 – PVA EXPO Praha, 12. 11. 2026 | zdroj: konferencecistamobilita.cz
Obrázek
Moje garáž – měřte a sledujte svůj elektromobil | zdroj: evmagazin.cz
Moje garážMěřte a sledujte svůj elektromobil

Podcasty

Zvukový soubor
Německo vyrobilo přes 1,6 mil. elektromobilů
Zvukový soubor
24.1.26 - Nabíjecí infrastruktura roste rychleji než prodeje EV
Zvukový soubor
23.1.26 - Dreame vstupuje na automobilový trh
Zvukový soubor
23.1.26 - Co přináší 1000 kW nabíjení od BYD
 

Nejčtenější články

Tři finalisté Auto roku 2027 stojí pod 700 000 Kč, ale dají jen 330 km

Nejlevnější finalista Auto roku 2027 vyjde na 478 000 Kč, za dojezd nad 600 km ale dáte přes 1 540 000 Kč. Ceny vycházejí ze základních... >>

V Rakousku skončila zkušební výroba XPengu G9L a vůz míří na premiéru do Paříže

Rakouský závod Magna dokončil zkušební výrobu nového SUV XPeng G9L. První předsériový kus míří na premiéru do Paříže, kde značka... >>

Kia EV4 ujede dál než Škoda Elroq, za tepelné čerpadlo si ale připlatíte u obou

Škoda Elroq 85 Selection stojí podle ceníku 1 032 000 Kč, Kia EV4 Hatchback Air 1 074 980 Kč. Kia slibuje delší dojezd, jenže v obou těchto... >>

MG4 EV Urban od 599 990 Kč: větší kufr než B05, ale pomalejší nabíjení

MG4 EV Urban startuje v ceníku na 599 990 Kč a s baterií 54 kWh slibuje 416 km WLTP. Leapmotor B05 Life Pro za 720 000 Kč nabíjí až 156 kW... >>

První pětka podle WLTP

Níže najdete seznam pěti vozů z našeho katalogu elektroaut s nejdelším dojezdem podle WLTP.

iX3 50 xDrive Neue Klasse

BMW - iX3 50 xDrive Neue Klasse

Dojezd dle WLTP: 805 km

CLA 250+ Electric

Mercedes-Benz - CLA 250+ Electric

Dojezd dle WLTP: 791 km

Model 3 Long Range RWD

Tesla - Model 3 Long Range RWD

Dojezd dle WLTP: 750 km

EV6

Kia - EV6

Dojezd dle WLTP: 708 km

e-3008 Long Range

Peugeot - e-3008 Long Range

Dojezd dle WLTP: 700 km

Superchargery

Magdeburg, Germany - FloraparkMagdeburg, Germany
8 míst • 250 kW • ne-Tesla
Stryków, PolandSmolice, Poland
8 míst • 250 kW • ne-Tesla
Alcacer do Sal, PortugalAlcacer do Sal, Portugal
32 míst • 250 kW • ne-Tesla
Aire du Caylar, FranceLe Caylar, France
8 míst • 150 kW • ne-Tesla
Nootdorp, NetherlandsNootdorp, Netherlands
20 míst • 250 kW • ne-Tesla
Zobrazit všechny superchargery →
Registrace elektromobilů  ·  Srovnání elektromobilů
EV MAGAZIN

Průvodce světem elektromobility

Instagram Facebook YouTube

Obsah

  • Články o elektromobilech
  • FAQ – otázky a odpovědi
  • Moje garáž
  • Sdílejte svou zkušenost
  • Nabíjecí stanice

Kalkulačky

  • Kalkulačka dojezdu (WLTP/EPA)
  • Srovnání nabíjecích tarifů
  • Náklady na nabíjení

Kontakt

  • Šéfredaktor Daniel Česák
  • info@evmagazin.cz
  • O nás
  • Reklama
  • Impresum
© 2026 EV Magazin. Podmínky a ochrana dat. Data: CC BY-NC-SA 4.0 · © OpenStreetMap Tvorba webu: Studiografix
Reklama