Přejít k hlavnímu obsahu
EV Magazin

Hlavní navigace

  • Novinky
  • Diskuze
  • Nabíjení
  • Katalog EV
  • Nástroje
    • Kalkulačka
    • Moje garáž
    • Statistiky EV
  • Testování
  • Superchargery
Menu uživatelského účtu
  • Přihlásit se

Přihlásit se

Načítám formulář…

Nemáte účet? Zaregistrujte se

nebo pokračujte přes
Pokračovat přes Facebook Pokračovat přes Google

Drobečková navigace

  1. Domů
Data a statistiky

Mazda hlásí růst prodejů o 5,6 % navzdory poklesu výroby v červenci 2025

Daniel Česák 28 Srpen, 2025 · 5 min čtení
Mazda CX5 | zdroj: newsroom.mazda.com
Foto: Mazda CX5 | zdroj: newsroom.mazda.com

Japonská automobilka Mazda Motor Corporation zveřejnila smíšené výsledky za červenec 2025. Zatímco globální prodeje vzrostly o 5,6 %, výroba poklesla o více než pětinu kvůli sníženému objemu domácí produkce. Nejsilnější růst zaznamenala Mazda na americkém trhu s nárůstem o 13 %, zatímco problémy přetrvávají v Číně a Evropě. Model CX-5 si udržel pozici nejprodávanějšího vozu značky, zatímco CX-50 překvapil růstem o více než 52 %.

Shrnutí: Japonská automobilka Mazda Motor Corporation zveřejnila smíšené výsledky za červenec 2025. Zatímco globální prodeje vzrostly o 5,6 %, výroba poklesla o více než pětinu kvůli sníženému objemu domácí produkce.

+5,6%

Růst globálních prodejů v červenci

-22,6%

Pokles globální výroby

3,1%

Podíl na japonském trhu

Pozitivní vývoj prodejů kontrastuje s výrobními problémy

Mazda Motor Corporation zveřejnila výsledky za červenec 2025, které odhalují zajímavý rozpor mezi vývojem prodejů a výroby. Zatímco globální prodeje vzrostly o solidních 5,6 % na 111 269 vozů, celková světová výroba poklesla dramaticky o 22,6 % na pouhých 86 551 jednotek. Tento nesoulad poukazuje na efektivní řízení zásob a silnou poptávku po vozech japonské značky v klíčových trzích.

Nejsilnější růst zaznamenala Mazda na americkém trhu, kde prodeje vzrostly o 13 % na 45 057 vozů. Pozitivní trend pokračuje i na domácím japonském trhu s nárůstem o 7,5 % na 12 296 vozů. Naopak, problémy přetrvávají v Číně, kde prodeje klesly o 15,8 %, a v Evropě s poklesem o 14,6 %.

Dramatický pokles domácí výroby ovlivnil celkové číslice

Domácí japonská výroba se propadla o téměř 28 % na 56 637 vozů, což představuje nejvýznamnější faktor ovlivňující celkové výrobní statistiky. Tento pokles částečně kompenzovala zahraniční výroba, která klesla o mírnějších 10 % na 29 914 vozů.

Modelová analýza: CX-5 zůstává lídrem portfolia

Mezi jednotlivými modely dominuje osvědčené SUV CX-5, které si udrželo pozici nejprodávanějšího modelu značky s 29 877 prodanými kusy globálně (+4,7 %). Významný úspěch zaznamenal také model CX-50, jehož prodeje vzrostly o impozantních 52,5 % na 15 232 vozů.

Nejprodávanější modely (červenec 2025)

  • CX-5: 29 877 vozů (+4,7 %)
  • CX-30: 16 937 vozů (-16,6 %)
  • CX-50: 15 232 vozů (+52,5 %)
  • MAZDA3: 8 455 vozů (-22,1 %)

Regionální výkonnost

  • USA: +13,0 % (45 057 vozů)
  • Japonsko: +7,5 % (12 296 vozů)
  • Ostatní trhy: +6,3 % (39 568 vozů)
  • Evropa: -14,6 % (10 295 vozů)
  • Čína: -15,8 % (4 053 vozů)

Výzvy na klíčových trzích a jejich dopady

Americký trh: Motor růstu

Severoamerický trh se stal jasným motorem růstu pro Mazdu v červenci 2025. Prodeje v USA vzrostly o 13 % a tento trend pokračuje i v celoročním měřítku s nárůstem o 5,4 % za sedm měsíců roku 2025. Klíčovou roli hraje úspěch modelu CX-50, který byl specificky navržen pro americké preference.

Problémy v Číně a Evropě

Čínský trh nadále představuje výzvu s poklesem prodejů o 15,8 % v červenci a o 18,4 % za celý letošní rok. Podobně problematická je situace v Evropě, kde prodeje klesly o 14,6 % měsíčně a o 12,4 % meziročně za sedm měsíců.

Q1 2025

Silný start roku
Mazda zahájila rok 2025 s pozitivním trendem, který pokračuje i v letních měsících navzdory sezónním výzvám.

Červenec 2025

Smíšené signály
Růst prodejů kontrastuje s poklesem výroby, což naznačuje optimalizaci skladových zásob a efektivní řízení dodavatelského řetězce.

Podzim 2025

Očekávání do budoucna
Trh očekává stabilizaci výroby a pokračování pozitivního trendu v prodejích, zejména na americkém trhu.

Analýza tržních podílů a konkurenční pozice

Na domácím japonském trhu si Mazda udržela stabilní pozici s celkovým tržním podílem 3,1 %, což představuje nárůst o 0,3 procentního bodu. Zvláště silná je pozice v segmentu registrovaných vozidel, kde dosáhla 3,8% podílu s nárůstem o 0,6 procentního bodu.

Klíčové faktory úspěchu

  • Modelová diverzifikace: Úspěch různých modelů v různých regionech
  • Kvalitní SUV portfolio: CX-5, CX-30 a CX-50 tvoří pevný základ
  • Regionální adaptace: CX-50 speciálně pro americký trh
  • Efektivní řízení zásob: Udržení prodejního růstu navzdory poklesu výroby

Výhled do konce roku 2025

Současné výsledky naznačují, že Mazda úspěšně naviguje složitým globálním automobilovým prostředím. Růst prodejů o 3,1 % za prvních sedm měsíců roku 2025 při celkovém objemu 748 304 vozů ukazuje na zdravou poptávku po vozech značky.

Klíčové výzvy do konce roku: Stabilizace výroby, udržení růstového trendu v USA a řešení poklesu na čínském a evropském trhu budou určovat celkové roční výsledky Mazdy za rok 2025.

Zdroj: newsroom.mazda.com

Add EVmagazin as a preferred source on Google

Mohlo by vás zajímat

Ilustrační foto

Zimních 400 km v našem katalogu začíná až na 949 000 Kč. Co levnější vozy?

Leapmotor B05 v šedém provedení při jízdě, levý zadní tříčtvrteční pohled | zdroj: media.stellantis.com

Leapmotor B05 za 720 tisíc má vyšší nabíjecí špičku než Elroq, ale ujede míň

Statistiky elektromobilů

Elektromobily v EU poprvé porazily benzin i naftu dohromady. Česko ale zaostává

Štítky

  • EV novinky
  • Elektromobilita
  • Mazda
Facebook Twitter Linkedin Pinterest E-mail

Diskuze

Zobrazit všechny diskuze →

Přihlásit se a zapojit do diskuze
Zatím žádné komentáře — buďte první, kdo se podělí o svůj názor.
Obrázek
e-SALON 2026 – veletrh čisté mobility, PVA EXPO Praha, 12.–15. 11. 2026 | zdroj: e-salon.cz
Obrázek
Konference Čistá mobilita 2026 – PVA EXPO Praha, 12. 11. 2026 | zdroj: konferencecistamobilita.cz
Obrázek
Moje garáž – měřte a sledujte svůj elektromobil | zdroj: evmagazin.cz
Moje garážMěřte a sledujte svůj elektromobil

Podcasty

Zvukový soubor
Německo vyrobilo přes 1,6 mil. elektromobilů
Zvukový soubor
24.1.26 - Nabíjecí infrastruktura roste rychleji než prodeje EV
Zvukový soubor
23.1.26 - Dreame vstupuje na automobilový trh
Zvukový soubor
23.1.26 - Co přináší 1000 kW nabíjení od BYD
 

Nejčtenější články

Peugeot e-3008 GT je o 150 tisíc dražší než Model 3 a dojezd má kratší

Peugeot e-3008 GT stojí v ceníku 1 250 000 Kč, Tesla Model 3 Premium Long Range RWD 1 099 990 Kč. Za rozdíl 150 010 Kč dostanete SUV, ne... >>

Audi svolává v USA přes 9 000 vozů Q4 e-tron, některé mají nabíjet jen na 80 %

Audi v USA svolává 9 048 vozů Q4 e-tron kvůli možnému požáru baterie. Část majitelů dostane doporučení omezit nabíjení na 80 %.... >>

Cupra Raval od 649 900 Kč: pět hvězd má jen s bezpečnostním paketem

Cupra Raval je v Česku od 649 900 Kč, běžné verze stojí podle našeho katalogu 719 900–909 900 Kč. Euro NCAP mu dal čtyři hvězdy, pět... >>

Nejlepší poměr ceny a dojezdu nemá nejlevnější ani nejdražší elektromobil. Jaký tedy?

Papírové hodnoty z našeho katalogu řadí do čela MG4 EV Urban s cenou 1 442 Kč za kilometr dojezdu. Následující Mercedes-Benz CLA 250+... >>

První pětka podle WLTP

Níže najdete seznam pěti vozů z našeho katalogu elektroaut s nejdelším dojezdem podle WLTP.

iX3 50 xDrive Neue Klasse

BMW - iX3 50 xDrive Neue Klasse

Dojezd dle WLTP: 805 km

CLA 250+ Electric

Mercedes-Benz - CLA 250+ Electric

Dojezd dle WLTP: 791 km

Model 3 Long Range RWD

Tesla - Model 3 Long Range RWD

Dojezd dle WLTP: 750 km

EV6

Kia - EV6

Dojezd dle WLTP: 708 km

e-3008 Long Range

Peugeot - e-3008 Long Range

Dojezd dle WLTP: 700 km

Superchargery

Les-Clayes-sous-Bois, FranceLes Clayes-sous-Bois, France
9 míst • 250 kW • ne-Tesla
Cagnes-sur-Mer, FranceCagnes-Sur-Mer, France
4 míst • 125 kW • ne-Tesla
Bridgend, UKBridgend, United Kingdom
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Oradea, RomaniaOradea, Romania
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Guarromán, SpainGuarromàn, Spain
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Zobrazit všechny superchargery →
Registrace elektromobilů  ·  Srovnání elektromobilů
EV MAGAZIN

Průvodce světem elektromobility

Instagram Facebook YouTube

Obsah

  • Články o elektromobilech
  • FAQ – otázky a odpovědi
  • Moje garáž
  • Sdílejte svou zkušenost
  • Nabíjecí stanice

Kalkulačky

  • Kalkulačka dojezdu (WLTP/EPA)
  • Srovnání nabíjecích tarifů
  • Náklady na nabíjení

Kontakt

  • Šéfredaktor Daniel Česák
  • info@evmagazin.cz
  • O nás
  • Reklama
  • Impresum
© 2026 EV Magazin. Podmínky a ochrana dat. Data: CC BY-NC-SA 4.0 · © OpenStreetMap Tvorba webu: Studiografix
Reklama