Když mnichovská automobilka koncem září odhalila parametry evropského elektrického sedanu BMW i3 s dojezdem přes 900 kilometrů, působilo to především jako sázka na velkou kapacitu akumulátoru. V Číně teď automobilka ukázala, kam až se dostane prodloužené provedení BMW i3 50L s pohonem zadních kol v dálkovém vytrvalostním testu. Na jedno nabití urazilo 1 213 kilometrů, do cíle dorazilo s jedním procentem kapacity v zásobě a za celou trasu si vystačilo s průměrnou spotřebou 8,8 kWh na 100 km. Výsledek automobilka zveřejnila 15. října 2026, v den, kdy v čínském Šen-jangu oficiálně spustila sériovou výrobu vysokonapěťových baterií šesté generace.
Shrnutí v bodech
- Prodloužený čínský sedan BMW i3 50L ujel v dálkovém silničním testu v Číně 1 213 km na jedno nabití se zbytkem 1 % baterie, čímž překonal vlastní normovaný dojezd na 118 procent.
- Průměrná spotřeba 8,8 kWh/100 km vznikla na kombinované trase zahrnující dálnice, okresní silnice a městský provoz u verze s pohonem zadní nápravy a 113,4kWh baterií.
- Evropské provedení BMW i3 se od čínské verze 50L liší kratším rozvorem i akumulátorem o kapacitě 108,7 kWh, se kterým v provedení 50 xDrive nabízí normovaný dojezd až 912 km WLTP.
- Závod v čínském Šen-jangu zahájil 15. října 2026 sériovou výrobu válcových baterií 6. generace jako třetí továrna na světě po maďarském Debrecínu a bavorském Irlbach-Straßkirchenu.
Maraton na jedno nabití: 1 213 kilometrů a odběr 8,8 kWh/100 km
Podle údajů zveřejněných serverem CarNewsChina s odkazem na čínský portál Yiche vyslalo BMW do vytrvalostní zkoušky prodloužený elektrický sedan i3 50L postavený na platformě Neue Klasse. Vůz s pohonem zadních kol absolvoval kombinovanou trasu složenou z dálničních úseků, státních silnic první třídy a městského provozu. Zastavil až po ujetí 1 213 kilometrů se zbytkovou kapacitou baterie na úrovni jednoho procenta.
Dosažená vzdálenost odpovídá 118 procentům oficiálního normovaného dojezdu vozu a představuje nový firemní rekord značky v dálkovém silničním testu na jedno nabití. Průměrná spotřeba energie se za celou jízdu udržela na hodnotě 8,8 kWh/100 km, což při ujetých 1 213 kilometrech odpovídá celkovému odběru přibližně 106,7 kWh. Ze srovnání s uváděnou kapacitou 113,4 kWh a jednoprocentním zůstatkem v cíli vyplývá, že využitelná (netto) kapacita baterie se pohybuje kolem 108 kWh, tedy prakticky na úrovni evropské verze. Oproti srpnovému pokusu sesterského SUV BMW iX3 50L, které v Číně ujelo 1 030 kilometrů s pěti procenty v rezervě, se nižší stavba karoserie a menší čelní plocha sedanu projevily náskokem dalších 183 kilometrů.
Stejně jako u zářijového rekordu Audi A6 Sportback e-tron s výsledkem 1 338 km a spotřebou 7,09 kWh/100 km je však na místě střízlivý pohled. Takto nízký odběr vyžaduje defenzivní styl jízdy a plynulou trasu bez prudkých dálničních zrychlení, přičemž automobilka ani čínský portál Yiche nezveřejnily průměrnou cestovní rychlost ani venkovní teplotu během testu. Jak ukázal náš redakční test evropského BMW iX3 50 xDrive, v běžném středoevropském provozu včetně dálnic se reálná spotřeba technicky spřízněného SUV pohybuje kolem 19,0 kWh/100 km. Čínský maraton proto nedokládá běžnou dálniční spotřebu, ale především to, jak nízko dokáže nová 800V soustava stlačit vnitřní ztráty při ustáleném tempu.
Čínské BMW i3 50L proti evropské verzi: větší baterie a články EVE Energy
Pro české a evropské zájemce je podstatné rozlišit čínskou specifikaci 50L od modelu, který dorazí na evropské silnice. Písmeno L v názvu značí prodloužený rozvor určený výhradně pro čínský trh, kam jej ve čtvrtém čtvrtletí roku 2026 uvede společný podnik BMW Brilliance. Delší podlaha umožnila instalovat baterii s kapacitou 113,4 kWh složenou z velkých válcových článků NMC od čínského dodavatele EVE Energy (ostatní čínské verze odebírají články od společnosti CATL).
V Číně navíc testovaný maratonec vyjel jako jednomotorová zadokolka, k níž se v tamní nabídce přidá také dvoumotorová čtyřkolka se systémovým výkonem 345 kW (469 koní podle normy PS, respektive 463 bhp) a točivým momentem 645 Nm. Evropské provedení BMW i3 naproti tomu spojuje velkou baterii o kapacitě 108,7 kWh s pohonem všech kol ve verzi i3 50 xDrive (345 kW / 469 koní, dojezd až 912 km WLTP), zatímco menší varianta i3 40 xDrive využívá 82,8kWh akumulátor s dojezdem až 710 km WLTP. Společná zůstává 800V architektura s nabíjecím výkonem až 400 kW, která u čínského provedení i3 50L doplní 400 kilometrů dojezdu za deset minut (v přísnějším evropském cyklu WLTP uvádí výrobce přírůstek 320 až 423 km za 10 minut).
| Parametr | BMW i3 50L (Čína – test) | BMW i3 50 xDrive (Evropa) | BMW iX3 50L (Čína – test) | Audi A6 Sportback e-tron (rekord) |
|---|---|---|---|---|
| Karoserie a pohon | Prodloužený sedan, RWD | Sedan, AWD (dva motory) | Prodloužené SUV, AWD | Liftback, RWD |
| Elektrická architektura | 800 V (Neue Klasse) | 800 V (Neue Klasse) | 800 V (Neue Klasse) | 800 V (PPE) |
| Kapacita baterie | 113,4 kWh (válcové NMC, EVE) | 108,7 kWh (válcové Gen6) | 113,4 kWh (válcové NMC, EVE) | 94,9 kWh netto (100 kWh brutto) |
| Systémový výkon | Neuvedeno (RWD) / 345 kW (AWD) | 345 kW (469 k) | 345 kW (469 k) | 270 kW (367 k) |
| Maximální DC nabíjení | až 400 kW (+400 km za 10 min) | až 400 kW (+320–423 km za 10 min) | až 400 kW | až 270 kW |
| Normovaný dojezd | cca 1 028 km CLTC | až 912 km WLTP | 919 km CLTC | až 777 km WLTP |
| Ujetá vzdálenost v testu | 1 213 km (zbylo 1 %) | Dosud netestováno | 1 030 km (zbylo 5 %) | 1 338 km (Guinnessův rekord) |
| Průměrná spotřeba v testu | 8,8 kWh/100 km | 15,1–17,1 kWh/100 km (WLTP u iX3) | Neuvedeno (cca 10,5 kWh/100 km) | 7,09 kWh/100 km (eko jízda) |
Třetí továrna na baterie 6. generace: po Maďarsku a Bavorsku jede i Šen-jang
Zveřejnění dálkového testu nebylo náhodné. Podle oficiální tiskové zprávy BMW Group automobilka 15. října 2026 v Šen-jangu zahájila sériovou výrobu vysokonapěťových baterií šesté generace (Gen6). Po maďarském Debrecínu a nedávno otevřeném závodě Irlbach-Straßkirchen v Dolním Bavorsku jde o třetí výrobní uzel globální bateriové sítě BMW. V nadcházejících měsících se k nim připojí ještě montážní závody v americkém Woodruffu a mexickém San Luis Potosí.
Čínské rozšíření bateriové základny v Šen-jangu si vyžádalo investici 10 miliard jüanů (přibližně 1,5 miliardy dolarů) a rozkládá se na ploše 240 000 metrů čtverečních, což představuje pětinásobek dosavadní bateriové kapacity BMW v tamním regionu. Předseda představenstva BMW Group Oliver Zipse při zahájení uvedl, že podíl modelů značky vyráběných lokálně v Číně má do roku 2030 překročit 95 procent. Zatímco čínské SUV iX3 vstoupilo do předprodeje v srpnu s prvními dodávkami v listopadu, sériová výroba a prodej nového sedanu BMW i3 v Číně odstartují před koncem letošního roku.
Samotná baterie šesté generace využívá koncepci cell-to-pack, při níž jsou válcové články po laserovém čištění a svaření s chladicími jednotkami vloženy a zapěněny přímo do skříně baterie bez dřívějších mezimodulů. Oproti páté generaci tak články nabízejí o více než 20 procent vyšší energetickou hustotu a až o 30 procent vyšší rychlost nabíjení i dojezd. Na horní straně akumulátoru sedí centrální řídicí jednotka Energy Master vlastního vývoje BMW, která sdružuje správu napájení a řízení baterie pro všechny chystané modely řady Neue Klasse.