Přejít k hlavnímu obsahu
EV Magazin

Hlavní navigace

  • Novinky
  • Diskuze
  • Nabíjení
  • Katalog EV
  • Nástroje
    • Kalkulačka
    • Moje garáž
    • Statistiky EV
  • Testování
  • Superchargery
Menu uživatelského účtu
  • Přihlásit se

Přihlásit se

Načítám formulář…

Nemáte účet? Zaregistrujte se

nebo pokračujte přes
Pokračovat přes Facebook Pokračovat přes Google

Drobečková navigace

  1. Domů
Čínské značky

Leapmotor cílí na milion vozů: Čínský trh s elektromobily čeká v roce 2026 nelítostný boj

Miriam Česáková 15 Leden, 2026 · 5 min čtení
Leapmotor A10 | zdroj: Leapmotor
Foto: Leapmotor A10 | zdroj: Leapmotor

Čínští výrobci automobilů zveřejnili své prodejní cíle pro rok 2026 a odhalili tak odlišné strategie v čím dál konkurenčnějším prostředí. Zatímco tradiční automobilové skupiny zaujímají konzervativní přístup s cíli růstu kolem 10-15 %, startupy a technologické firmy vstupující do automobilového sektoru si stanovily mnohem agresivnější plány. Nejambicióznější je Leapmotor, který se v roce 2026 chystá prodat milion vozidel, což představuje ohromující 67,5% nárůst.

Čínský automobilový trh v roce 2026: Boj o každý procentní bod

S příchodem ledna 2026 se čínský automobilový trh připravuje na další rok intenzivní konkurence. Zatímco celkový růst trhu osobních vozidel se podle odhadů Asociace pro informace o trhu osobních automobilů (CPCA) zpomalí na pouhé 1 %, dosahující přibližně 24 milionů prodaných kusů, penetrace nových energetických vozidel (NEV), kam spadají elektromobily a plug-in hybridy, má vzrůst na 61 %. V tomto prostředí minimálního celkového růstu se automobilky snaží získat co největší podíl, ať už s konzervativními, nebo agresivními cíli.

Tradiční giganti sází na stabilní růst a elektrifikaci

Zavedené automobilové skupiny se pro rok 2026 rozhodly pro umírněnější strategii. Jejich roční cíle růstu se pohybují mezi 10 a 15 %, přičemž klíčovým motorem prodeje zůstává elektrifikace a expanze na zámořské trhy.

  • Geely Group: Po překonání cíle 3 milionů vozidel v roce 2025 si Geely stanovilo pro rok 2026 cíl 3,45 milionu kusů, což představuje přibližně 14% růst. Značka Geely ponese 2,75 milionu kusů, zatímco prémiové značky Zeekr a Lynk & Co si kladou za cíl 300 000, respektive 400 000 kusů. Nová energetická vozidla zůstávají nejvyšší prioritou Geely s cílem 2,22 milionu kusů (32% růst), čímž se má zvýšit podíl NEV z 55,8 % na 64,3 %.
  • SAIC: Plánuje prodat 3,3 milionu vozidel v roce 2026, což je nárůst o 13,3 %. Nová energetická vozidla mají tvořit 1,4 milionu kusů (26,2% růst). Společnost si také stanovila cíl pro zámořský prodej 750 000 kusů, což představuje 17,7% nárůst.
  • Chery Group: Cílí na prodej 3,2 milionu vozidel, což je nárůst o 14,03 % oproti výkonu z roku 2025 (2,806 milionu kusů). Li Xueyong, výkonný viceprezident Chery Automobile, uvedl, že skupina plánuje v roce 2026 uvést na trh 17 klíčových modelů, přičemž pět hlavních značek společně posiluje elektrifikaci a inteligentní technologie.
  • Dongfeng Group: Stanovila si podobný cíl 3,25 milionu kusů, včetně 1,7 milionu nových energetických vozidel a 600 000 exportů. Tento cíl navazuje na dosažení „dvojitého milionu“ prodejů nových energetických vozidel a osobních vozů vlastní výroby v roce 2025.
  • Great Wall Motors: Zaujala opatrnější přístup a stanovila si minimální cíl 1,8 milionu kusů pro rok 2026. Ve srovnání s jejími skutečnými prodeji 1,324 milionu kusů v roce 2025 to stále představuje značný potenciál růstu, přičemž přechod na elektromobily zůstává klíčovým úkolem.

Agresivní startupy a technologické firmy: Milionové ambice

V ostrém kontrastu k opatrnému přístupu tradičních výrobců si startupy a technologické společnosti stanovily mnohem agresivnější prodejní cíle pro rok 2026, často sázející na rychlou expanzi v segmentu inteligentních elektrických vozidel.

  • Leapmotor: Vystupuje jako nejambicióznější mezi novými výrobci elektromobilů. Po dodání 596 600 vozidel v roce 2025 (nárůst o 103 %) si stanovil odvážný cíl 1 milionu kusů pro rok 2026, což představuje ohromující 67,5% růst. Společnost se chce stát „světovou špičkou ve výrobě inteligentních elektrických vozidel“.
  • Xiaomi Automobile: Jako zástupce technologického crossoveru překonal svůj původní plán dodávek 300 000 kusů pro rok 2025 s více než 410 000 dodanými vozidly. Pro rok 2026 Xiaomi cílí na 550 000 dodávek, což je nárůst o 34 %. Společnost plánuje uvést na trh čtyři nové modely, včetně faceliftu SU7, výkonné verze SU7 a dvou SUV s prodlouženým dojezdem, aby podpořila tento rychlý růst.
  • Nio: Navrhlo roční tempo růstu prodeje o 40 % až 50 %, což se pro rok 2026 promítá do cíle prodeje mezi 456 000 a 489 000 kusy. Společnost se bude spoléhat na nové modely, jako jsou ES9 a Onvo L90 s technologií LiDAR, aby posílila svou pozici na trhu prémiových čistě elektrických vozidel.

Konsolidace trhu a neoznámení giganti

Na pozadí minimálního celkového růstu se konkurence na čínském domácím automobilovém trhu v roce 2026 dále zintenzivní. Očekává se, že konsolidace odvětví se zrychlí, přičemž všichni výrobci budou čelit větším výzvám. Poradenská firma Roland Berger, citovaná čínským deníkem NBD, poznamenává, že ve srovnání s rozvinutými trhy, kde top 10 výrobců obvykle kontroluje přes 90 % trhu, má čínský automobilový sektor stále značný prostor pro konsolidaci. Ačkoli eliminace slabších hráčů neustále zrychluje, restrukturalizace odvětví by se mohla proměnit v dlouhotrvající bitvu, jelikož různí konkurenti nadále upravují strategie a řeší slabiny.

Někteří z největších hráčů, jako jsou BYD, SAIC a FAW, zatím své prodejní cíle pro rok 2026 neoznámili. V roce 2025 byly BYD a SAIC dvěma největšími domácími automobilkami podle objemu prodeje, dosahujícími 4,6 milionu, respektive 4,507 milionu kusů. FAW se umístil na třetím místě s 3,3 miliony kusů. To naznačuje, že prodejní cíle BYD a SAIC pro rok 2026 budou pravděpodobně minimálně 4,5 milionu kusů každá. Cíl FAW se rovněž očekává minimálně 3,3 milionu kusů. Předpokládá se, že sedm automobilek si pro rok 2026 stanoví prodejní cíle přesahující 3 miliony kusů.

Závěr: Rok plný výzev a dynamiky

Rok 2026 bude pro čínský automobilový průmysl rokem plným výzev a dynamiky. Ať už se jedná o konzervativní přístup zavedených značek, nebo o agresivní expanzi startupů, jedno je jisté: boj o zákazníka a tržní podíl bude nelítostný. Zima 2026 je svědkem toho, jak se automobilky připravují na maraton, kde přežijí jen ti nejsilnější a nejinovativnější.

Add EVmagazin as a preferred source on Google
Zdroj: carnewschina.com

Mohlo by vás zajímat

Statistiky elektromobilů

Elektromobily v EU poprvé porazily benzin i naftu dohromady. Česko ale zaostává

Dovoz aut z Číny do EU roste | ilustrační foto

Čínské elektromobily obcházejí dodatečná cla přes zánovní ojetiny

AI ilustrace: Vysokonapěťový bateriový modul elektromobilu s kapalinovým chlazením na zkušebním stavu

Čínský Svolt vyrábí polopevnou baterii, slibuje dobít 500 km za 12 minut

Štítky

  • EV novinky
  • Elektromobilita
Facebook Twitter Linkedin Pinterest E-mail

Diskuze

Zobrazit všechny diskuze →

Přihlásit se a zapojit do diskuze
Zatím žádné komentáře — buďte první, kdo se podělí o svůj názor.
Obrázek
e-SALON 2026 – veletrh čisté mobility, PVA EXPO Praha, 12.–15. 11. 2026 | zdroj: e-salon.cz
Obrázek
Konference Čistá mobilita 2026 – PVA EXPO Praha, 12. 11. 2026 | zdroj: konferencecistamobilita.cz
Obrázek
Moje garáž – měřte a sledujte svůj elektromobil | zdroj: evmagazin.cz
Moje garážMěřte a sledujte svůj elektromobil

Podcasty

Zvukový soubor
Německo vyrobilo přes 1,6 mil. elektromobilů
Zvukový soubor
24.1.26 - Nabíjecí infrastruktura roste rychleji než prodeje EV
Zvukový soubor
23.1.26 - Dreame vstupuje na automobilový trh
Zvukový soubor
23.1.26 - Co přináší 1000 kW nabíjení od BYD
 

Nejčtenější články

Renault dá do Francie přes 10 miliard eur. Chce levnější elektromobily

Renault chce během příštích pěti let investovat ve Francii více než 10 miliard eur, hlavně do elektromobilů a dostupnějších modelů.... >>

Zatímco Tesla sází jen na kamery, Mercedes nasadí do měst 27 senzorů

Mercedes chystá asistent úrovně 2 pro celou cestu včetně města. Na rozdíl od Tesly, která spoléhá jen na kamery, počítá se 27 senzory. V... >>

Na 500 km ušetříte v noci 478 Kč: České Superchargery ale nemají stejné ceny

Noční nabíjení na českém Superchargeru srazí cenu z 12,30 na 6,50 Kč/kWh a na 500 km ušetří 478 Kč, jenže v Lovosicích zaplatíte až... >>

MG chystá na Renault 5 malý elektromobil Go. Výroba ve Španělsku obejde cla

Městský elektromobil MG Go se představí příští rok s technikou modelu MG4 EV Urban a cenou kolem 20 000 liber. Od konce roku 2028 se bude... >>

První pětka podle WLTP

Níže najdete seznam pěti vozů z našeho katalogu elektroaut s nejdelším dojezdem podle WLTP.

iX3 50 xDrive Neue Klasse

BMW - iX3 50 xDrive Neue Klasse

Dojezd dle WLTP: 805 km

CLA 250+ Electric

Mercedes-Benz - CLA 250+ Electric

Dojezd dle WLTP: 791 km

Model 3 Long Range RWD

Tesla - Model 3 Long Range RWD

Dojezd dle WLTP: 750 km

EV6

Kia - EV6

Dojezd dle WLTP: 708 km

e-3008 Long Range

Peugeot - e-3008 Long Range

Dojezd dle WLTP: 700 km

Superchargery

Torredembarra, SpainTorredembarra, Spain
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Evje, NorwayEvje, Norway
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Camargo, SpainMaliaño, Spain
8 míst • 250 kW • ne-Tesla
Saint-Herblain, FranceSaint-Herblain, France
20 míst • 250 kW • ne-Tesla
Aydin, TürkiyeAydin, Turkey
16 míst • 250 kW • ne-Tesla
Zobrazit všechny superchargery →
Registrace elektromobilů  ·  Srovnání elektromobilů
EV MAGAZIN

Průvodce světem elektromobility

Instagram Facebook YouTube

Obsah

  • Články o elektromobilech
  • FAQ – otázky a odpovědi
  • Moje garáž
  • Sdílejte svou zkušenost
  • Nabíjecí stanice

Kalkulačky

  • Kalkulačka dojezdu (WLTP/EPA)
  • Srovnání nabíjecích tarifů
  • Náklady na nabíjení

Kontakt

  • Šéfredaktor Daniel Česák
  • info@evmagazin.cz
  • O nás
  • Reklama
  • Impresum
© 2026 EV Magazin. Podmínky a ochrana dat. Data: CC BY-NC-SA 4.0 · © OpenStreetMap Tvorba webu: Studiografix
Reklama