Přejít k hlavnímu obsahu
EV Magazin

Hlavní navigace

  • Novinky
  • Diskuze
  • Nabíjení
  • Katalog EV
  • Nástroje
    • Kalkulačka
    • Moje garáž
    • Statistiky EV
  • Testování
  • Superchargery
Menu uživatelského účtu
  • Přihlásit se

Přihlásit se

Načítám formulář…

Nemáte účet? Zaregistrujte se

nebo pokračujte přes
Pokračovat přes Facebook Pokračovat přes Google

Drobečková navigace

  1. Domů
Čínské značky

Čínské značky v Norsku slaví nový rekord. Hlavním tahounem je XPeng

Miriam Česáková 2 Listopad, 2026 · 4 min čtení
XPENG X9 — přední část vozu | zdroj: XPENG Česká republika
Foto: XPENG X9 — přední část vozu | zdroj: XPENG Česká republika

V Norsku v říjnu 2026 tvořily čínské automobilky rekordních 22,5 procenta všech nových osobních vozů. Meziročně zvýšily počet registrací na 3 534 aut, klíčovým tahounem byl XPeng. Čisté elektromobily ovládly 98,8 procenta trhu.

Norský trh s novými osobními automobily zaznamenal v říjnu 2026 nejsilnější desátý měsíc za více než třicet let. Podle oficiální statistiky agentury OFV vzrostly registrace meziročně o 41,2 procenta na 15 725 vozů. Bateriové elektromobily tvořily 98,8 procenta všech dodaných aut, přičemž více než každé páté nově registrované vozidlo neslo značku čínského výrobce.

Shrnutí v bodech

Add EVmagazin as a preferred source on Google
  • 15 725 nových osobních vozů v Norsku za říjen 2026 znamená meziroční nárůst o 41,2 %
  • Čínské automobilky získaly rekordní tržní podíl 22,5 % s 3 534 registracemi
  • Čisté elektromobily tvořily 98,8 % všech nových aut, spalovací motory jen 103 kusů

Čínské značky zdvojnásobily dodávky

Podle dat norské rady pro silniční dopravu OFV dosáhl podíl čínských značek v říjnu 22,5 procenta. Překonal tak dosavadní maximum z letošního července, kdy činil 22,1 procenta. V říjnu předchozího roku držely čínské automobilky 16,9 procenta trhu. Počet jejich registrovaných vozů stoupl z 1 879 na 3 534 kusů. Klíčový podíl na tomto růstu měla značka XPeng, která obsadila pátou příčku celkového pořadí s 932 vozy oproti 376 kusům před rokem. V celoroční bilanci XPeng zdvojnásobil odbyt na 5 813 aut a drží šestou pozici. Její elektrické SUV XPeng G6 si připsalo nejlepší měsíc v letošním roce s 542 dodanými vozy. Druhý model značky, G9, přidal dalších 236 kusů. Pro srovnání, na českém trhu se G6 podle našeho katalogu prodává s baterií o kapacitě 80,8 kWh a pohonem zadních kol od 1 199 000 Kč. Dařilo se také dalším čínským výrobcům. BYD zaregistroval 816 vozů, z toho 437 připadlo na novinku EVO 4x4 a 310 na SUV Sealion 7. Značka Changan vyskočila z loňských 15 na 339 vozů, k čemuž jí dopomohl model Deepal S05 s 338 registracemi. Zeekr dodal 359 aut a MG 457 vozidel. Norsko uplatňuje odlišný přístup než Evropská unie. Jak už dříve jsme psali, norská vláda odmítla zavést dodatečná cla na dovoz elektromobilů vyráběných v Číně, což tamním dovozcům dává výhodnější cenové podmínky.

Těsný souboj na čele žebříčku

První místo v říjnu těsně obhájila Tesla s 1 548 novými vozy a tržním podílem 9,8 procenta. Meziročně si polepšila o 130,7 procenta. Za celý měsíc rozhodl až finální týden: ještě 18. října evidovala Tesla pouhých 125 registrací, ale mezi 26. a 31. říjnem dodala 1 074 vozů. Nejprodávanějším modelem zůstal Model Y s 1 429 registracemi. Druhou příčku obsadila Toyota s 1 493 vozy, což představuje odstup pouhých 55 aut za Teslou. V říjnu 2025 přitom Toyota v Norsku zapsala pouze 62 osobních aut. Letošní růst zajistil model bZ4X se 725 kusy a novinky Urban Cruiser (415 vozů) a C-HR+ (299 vozů). Třetí skončil Volkswagen s 1 308 vozy, ten však meziročně ztratil 16,4 procenta. | Značka | Říjen 2026 (kusy) | Tržní podíl | |---|---|---| | Tesla | 1 548 | 9,84 % | | Toyota | 1 493 | 9,49 % | | Volkswagen | 1 308 | 8,32 % | | BMW | 1 025 | 6,52 % | | XPeng | 932 | 5,93 % | | Volvo | 851 | 5,41 % | | BYD | 816 | 5,19 % | | Audi | 787 | 5,00 % | | Mercedes-Benz | 720 | 4,58 % | | Škoda | 690 | 4,39 % | Zdroj dat v tabulce: OFV Statistikk / Statens vegvesen za období 1. až 31. října 2026.

Spalovací motory tvořily necelé procento

V říjnu 2026 zvolilo čistě bateriový pohon 15 536 zákazníků z celkových 15 725. Podíl elektromobilů tak dosáhl 98,80 procenta, což je těsně pod zářijovým rekordem 98,81 procenta. Auta s čistě spalovacím motorem tvořila okrajovou část statistik: naftový pohon zvolilo 89 kupujících a benzinový 14. Zbytek připadl na plug-in hybridy (33 kusů) a klasické full hybridy (53 kusů). Od začátku roku do konce října 2026 přibylo na norských silnicích 130 921 nových osobních aut, což je o 5,2 procenta více než ve stejném období roku 2025. K překonání loňského ročního rekordu 179 550 vozů potřebuje norský trh v listopadu a prosinci registrovat zhruba 48 600 nových aut. Celkový počet elektrických osobních vozů v Norsku k 31. říjnu 2026 dosáhl 1 062 008, což představuje 36,1 procenta celé tamní flotily osobních automobilů.

Mohlo by vás zajímat

Ilustrační foto

GAC v Thajsku rozjel výrobu baterií. První pack už sjel z linky

Li Auto i6 | zdroj: liauto.com

Li i6 vyměnilo Nvidii za vlastní čip, základní cena v Číně se nemění

Audi Q4 E-tron | zdroj: audi-mediacenter.com

Audi svolává v USA přes 9 000 vozů Q4 e-tron, některé mají nabíjet jen na 80 %

Štítky

  • EV novinky
  • Elektromobilita
  • Elektromobil
Facebook Twitter Linkedin Pinterest E-mail

Diskuze

Zobrazit všechny diskuze →

Přihlásit se a zapojit do diskuze
Zatím žádné komentáře — buďte první, kdo se podělí o svůj názor.
Obrázek
e-SALON 2026 – veletrh čisté mobility, PVA EXPO Praha, 12.–15. 11. 2026 | zdroj: e-salon.cz
Obrázek
Konference Čistá mobilita 2026 – PVA EXPO Praha, 12. 11. 2026 | zdroj: konferencecistamobilita.cz
Obrázek
Moje garáž – měřte a sledujte svůj elektromobil | zdroj: evmagazin.cz
Moje garážMěřte a sledujte svůj elektromobil

Podcasty

Zvukový soubor
Německo vyrobilo přes 1,6 mil. elektromobilů
Zvukový soubor
24.1.26 - Nabíjecí infrastruktura roste rychleji než prodeje EV
Zvukový soubor
23.1.26 - Dreame vstupuje na automobilový trh
Zvukový soubor
23.1.26 - Co přináší 1000 kW nabíjení od BYD
 

Nejčtenější články

Křemíkové anody míří do Španělska. Group14 postaví továrnu v Saguntu

Group14 Technologies získala 150 milionů eur a postaví ve španělském Saguntu závod na křemíkový materiál SCC55 s kapacitou 10 GWh.... >>

Baterie na nule nemusí být hned odtah: 32 testů ukázalo rezervu až 56 km

Ukazatel baterie na nule neznamená okamžité zastavení vozu. V měřeních 32 elektromobilů od Bjørna Nylanda činil medián dojezdu pod 0 %... >>

Zlomený brzdový pedál u tří vozů Maextro V800 prověřují čínské státní úřady

U tří minivanů Maextro V800 od Huawei a JAC se při testu ze 100 km/h zlomil držák brzdového pedálu a případ převzaly tři čínské... >>

Auto zatáčí samo, šofér ale ručí za vše. Liftago v Praze testuje Teslu

Liftago v Praze testuje jízdy s asistovaným řízením Tesly, ukázková trasa vychází na 430 Kč. Firma láká na zájem z průzkumu, do zprávy... >>

První pětka podle WLTP

Níže najdete seznam pěti vozů z našeho katalogu elektroaut s nejdelším dojezdem podle WLTP.

iX3 50 xDrive Neue Klasse

BMW - iX3 50 xDrive Neue Klasse

Dojezd dle WLTP: 805 km

CLA 250+ Electric

Mercedes-Benz - CLA 250+ Electric

Dojezd dle WLTP: 791 km

Model 3 Long Range RWD

Tesla - Model 3 Long Range RWD

Dojezd dle WLTP: 750 km

EV6

Kia - EV6

Dojezd dle WLTP: 708 km

e-3008 Long Range

Peugeot - e-3008 Long Range

Dojezd dle WLTP: 700 km

Superchargery

Seefeld in Tirol, AustriaSeefeld in Tirol, Austria
8 míst • 500 kW • ne-Tesla
München, Germany - MoosachMünchen, Germany
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Parma, ItalyParma, Italy
20 míst • 250 kW • ne-Tesla
Sørkjosen, NorwaySørkjosen, Norway
6 míst • 150 kW • ne-Tesla
Törökbálint, HungaryTörökbálint, Hungary
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Zobrazit všechny superchargery →
Registrace elektromobilů  ·  Srovnání elektromobilů
EV MAGAZIN

Průvodce světem elektromobility

Instagram Facebook YouTube

Obsah

  • Články o elektromobilech
  • FAQ – otázky a odpovědi
  • Moje garáž
  • Sdílejte svou zkušenost
  • Nabíjecí stanice

Kalkulačky

  • Kalkulačka dojezdu (WLTP/EPA)
  • Srovnání nabíjecích tarifů
  • Náklady na nabíjení

Kontakt

  • Šéfredaktor Daniel Česák
  • info@evmagazin.cz
  • O nás
  • Reklama
  • Impresum
© 2026 EV Magazin. Podmínky a ochrana dat. Data: CC BY-NC-SA 4.0 · © OpenStreetMap Tvorba webu: Studiografix
Reklama