IONIQ 9: vlajková loď, která myslí hlavně na prostor
Hyundai IONIQ 9 je postaven na osvědčené modulární platformě E-GMP s 800V architekturou, kterou známe z menších modelů IONIQ 5 a IONIQ 6. Tentokrát ale platforma nese podstatně větší karoserii — IONIQ 9 měří na délku 5 060 mm, na šířku 1 980 mm a na výšku 1 790 mm. Rozvor náprav činí 3 130 mm, což je v dané třídě nejvíc a přímo se to propisuje do vnitřního prostoru.
Vůz je k dispozici v šestimístné nebo sedmimístné konfiguraci. Šestimístná verze nabízí ve druhé řadě buď samostatná relaxační sedadla, nebo otočná kapitánská křesla, která z interiéru po zaparkování udělají obývací pokoj. Sedmimístné provedení sází na dělenou lavici ve druhé řadě (60:40). Všechny varianty mají v první řadě relaxační sedadla s výsuvnou opěrkou nohou — během nabíjení si tak mohou pohodlně natáhnout nohy až čtyři cestující.
Zavazadlový prostor? Se všemi sedadly vztyčenými nabídne 338 litrů (čtyři golfové bagy nebo tři 25″ kufry), po sklopení třetí řady 908 litrů a při sklopení druhé i třetí řady do roviny až 2 494 litrů. K tomu přední kufr o objemu až 88 litrů.
Tři varianty pohonu: od úsporné po dravou
Hyundai pro IONIQ 9 připravil tři motorizace:
- Power RWD (160 kW) — pohon zadních kol, jeden elektromotor, ideální pro klidnou jízdu s maximálním dojezdem
- Power AWD (230 kW) — pohon všech kol, dva elektromotory (66 kW vpředu + 160 kW vzadu), pro jistotu za každého počasí
- Performance AWD (320 kW) — pohon všech kol, dva výkonné elektromotory (157 kW + 157 kW), točivý moment 700 Nm, zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy
Maximální rychlost všech verzí je 200 km/h. Zajímavostí je funkce Virtual Gear Shift u verze Performance — simuluje řazení rychlostí a zvuk spalovacího motoru pro řidiče, kteří si chtějí jízdu víc „užít".
Dojezd a nabíjení: 620 km a 15 minut pro 304 km
Klíčovým číslem je dojezd. Verze s pohonem zadních kol a 19″ koly dosáhne podle WLTP až 620 kilometrů. Může za to nejen baterie o kapacitě 110,3 kWh, ale také skvělá aerodynamika — součinitel odporu vzduchu činí pouhých 0,259, což je na takto velké SUV výborná hodnota.
Díky 800V architektuře zvládá IONIQ 9 nabíjení výkonem až 233 kW na DC rychlonabíječkách. To v praxi znamená nabití z 10 na 80 % za 24 minut nebo doplnění 304 km dojezdu za pouhých 15 minut na stanicích jako IONITY nebo EnBW. Palubní nabíječka pro AC nabíjení zvládne 11 kW.
Důležitá je flexibilita — IONIQ 9 kombinuje 400V a 800V nabíjecí technologii, takže si poradí s oběma typy nabíječek. Pokud je 800V stojan obsazený, můžete použít 400V a naopak.
Technologie, které oceníte každý den
Hyundai do své vlajkové lodi zabudoval řadu chytrých funkcí:
- Vehicle-to-Load (V2L) — palubní 230V zásuvka s výkonem 3,6 kW, se kterou můžete napájet elektrokola, kempovací vybavení nebo zahradní nářadí
- Hyundai AI Assistant — hlasový asistent založený na technologii ChatGPT, který rozumí kontextu a přirozené řeči (dostupný v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, italštině a nizozemštině; čeština zatím není podporována)
- Dálkový inteligentní parkovací asistent 2.0 — auto zaparkuje samo, i když stojíte venku. Zvládne podélné, kolmé i šikmé parkování
- Digitální klíč 2.0 Premium — sdílení přístupu k vozidlu až s 15 dalšími telefony, odemykání a startování mobilem nebo Apple Watch
- Digitální boční zrcátka — kamery místo klasických zrcátek pro lepší výhled za každého počasí
- Šest portů USB-C s výkonem 100 W — rozmístěných ve všech třech řadách sedadel
- OTA aktualizace a Features on Demand — nové funkce a digitální služby lze dokoupit později přes Bluelink Store
Pro zimní provoz potěší tepelné čerpadlo s vysokou účinností a možnost předehřevu interiéru na dálku přes aplikaci myHyundai.
Kolik za to? Ceny pro český trh
Hyundai IONIQ 9 je na českém trhu dostupný od 1 754 990 Kč (1 290 860 Kč bez DPH). Na operativní leasing vyjde měsíčně od 8 743 Kč.
To z IONIQ 9 dělá jednoho z cenově nejdostupnějších zástupců ve své třídě. Pro srovnání: Kia EV9, technicky příbuzný model, startuje v Česku na podobné částce. Volvo EX90 je o zhruba 300–400 tisíc dražší a Mercedes-Benz EQS SUV začíná na více než dvojnásobku. IONIQ 9 tak míří přímo na rodiny, které chtějí velké elektrické SUV, ale nehodlají za něj utratit majlant.
Vůz lze navíc pořídit i jako skladový, což může zkrátit čekací lhůty. Přesnou specifikaci a cenu konkrétní výbavy najdete v konfigurátoru na webu Hyundai.
Bezpečnost a ocenění
IONIQ 9 už stihl posbírat první významná ocenění. Nezávislá porota ankety German Car of the Year 2026 ho zvolila vítězem v kategorii „Premium" — předčil tak konkurenci včetně německých prémiových značek. Porotu tvoří zhruba 40 zkušených motoristických novinářů, kteří hodnotí všechny významné novinky uvedené na trh.
Z bezpečnostní výbavy nechybí 360° kamerový systém Surround View Monitor, asistent pro jízdu v pruzích, adaptivní tempomat s predikcí trasy využívající data z navigace, nebo automatické rozpoznání hmotnosti přívěsu s úpravou odhadovaného dojezdu. Vůz utáhne přívěs o hmotnosti až 2 500 kg.
Jak si IONIQ 9 stojí proti konkurenci?
V segmentu velkých elektrických SUV pro sedm osob není v Evropě přetlak, ale pár hráčů už tu je:
- Kia EV9 — sdílí techniku s IONIQ 9, podobný dojezd i nabíjení, cena startuje okolo 1,7 milionu Kč. IONIQ 9 nabízí o něco větší vnitřní prostor a prémiovější interiér.
- Volvo EX90 — sedmimístné SUV s dojezdem až 614 km, ale vyšší cenou startující okolo 2,1 milionu Kč.
- Mercedes-Benz EQS SUV — luxusní alternativa, cena od cca 3 milionů Kč, dojezd až 660 km, ale zcela jiná cenová kategorie.
- Tesla Model X — sedmimístné, ale v Evropě se již neprodává v nové generaci a dostupnost je omezená.
- BYD Tang EV — čínská alternativa, dojezd okolo 530 km, cena příznivá, ale menší vnitřní prostor a pomalejší nabíjení.
IONIQ 9 boduje hlavně poměrem ceny, vnitřního prostoru a rychlosti nabíjení. Žádný jiný vůz v této třídě nenabízí 800V architekturu za tuto cenu.
Jaký je skutečný dojezd IONIQ 9 v běžném provozu?
WLTP uvádí až 620 km pro verzi RWD s 19″ koly. V reálném provozu počítejte s dojezdem okolo 500–550 km v létě a 380–450 km v zimě v závislosti na stylu jízdy, venkovní teplotě a profilu trasy. Dálniční jízda při 130 km/h snižuje dojezd zhruba o 25–30 %. Tepelné čerpadlo pomáhá udržet solidní dojezd i v chladném počasí.
Podporuje IONIQ 9 obousměrné nabíjení V2G/V2H?
Technicky ano — IONIQ 9 podporuje funkce Vehicle-to-Grid (V2G) i Vehicle-to-Home (V2H). Tyto funkce však zatím nejsou v České republice komerčně dostupné. Hyundai na jejich zavedení pracuje s externími partnery a první trh by měl být spuštěn v průběhu roku 2026. Pro běžné použití je k dispozici funkce V2L (Vehicle-to-Load), tedy napájení externích zařízení přes 230V zásuvku s výkonem 3,6 kW.
Jak dlouho trvá nabití IONIQ 9 z domácí zásuvky?
Přes standardní 230V zásuvku (2,3 kW) by nabití prázdné baterie na 100 % trvalo přibližně 48 hodin. S domácím wallboxem 11 kW se dostanete na zhruba 10–11 hodin (typicky přes noc). Nejrychlejší je DC nabíjení na 350kW stanici — tam z 10 na 80 % za 24 minut.