Přejít k hlavnímu obsahu
EV Magazin

Hlavní navigace

  • Novinky
  • Diskuze
  • Nabíjení
  • Katalog EV
  • Nástroje
    • Kalkulačka
    • Moje garáž
    • Statistiky EV
  • Testování
  • Superchargery
Menu uživatelského účtu
  • Přihlásit se

Přihlásit se

Načítám formulář…

Nemáte účet? Zaregistrujte se

nebo pokračujte přes
Pokračovat přes Facebook Pokračovat přes Google

Drobečková navigace

  1. Domů
Data a statistiky

Škoda Auto v pololetí 2026: Téměř pětina prodejů do zásuvky a upevnění pozice evropské dvojky

Daniel Česák 24 Červenec, 2026 · 4 min čtení
Škoda Elroq | zdroj: skoda-storyboard.com
Foto: Škoda Elroq | zdroj: skoda-storyboard.com

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto za první pololetí roku 2026 vykázala rekordní dodávky elektromobilů a solidní finanční výsledky. Tahounem růstu je kompaktní Elroq i nově přijímané objednávky na modely Epiq a Peaq.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zveřejnila hospodářské i odbytové výsledky za prvních šest měsíců roku 2026. Zákazníkům po celém světě dodala 555 700 vozidel, což představuje meziroční nárůst o 9,1 %. Zásadní podíl na tomto růstu měly plně elektrické modely, jejichž dodávky vzrostly o 48,3 % na rekordních 108 200 kusů. Česká značka si tím obhájila pozici druhé nejprodávanější automobilky v Evropě a v čistě elektrickém segmentu postoupila na čtvrtou příčku na starém kontinentu. Tržby vzrostly na 16,0 miliardy eur při provozním zisku 1,4 miliardy eur.

Elektromobilita přestává být okrajovou záležitostí: Téměř 20 % globálních prodejů

Pohled na detailní čísla za první polovinu roku 2026 ukazuje výrazný posun v modelové struktuře značky. Zatímco v minulých letech tvořily elektromobily spíše doplňkový objem prodejů, v prvním pololetí 2026 tvořily plně elektrické vozy (BEV) již 19,5 % ze všech globálně dodaných vozů Škoda. Pro srovnání: v prvním pololetí roku 2025 činil tento podíl přibližně 14,3 %.

Pokud započítáme i plug-in hybridní modely (PHEV), jejichž dodávky dosáhly 24 100 kusů (+11,8 %), dodala Škoda celkově 132 300 elektrifikovaných vozů. Na evropském trhu (EU 27+4) dosáhl podíl vozů do zásuvky dokonce 27,7 %, což znamená, že více než každý čtvrtý nový vůz Škoda prodaný v Evropě disponuje nabíjecím konektorem.

Elroq jako nový prodejní hit, Enyaq si drží stabilní pozici

Klíčovým faktorem stojícím za rekordními čísly je úspěšný náběh kompaktního elektrického SUV Škoda Elroq. Tento model zaznamenal za prvních šest měsíců roku 2026 celosvětově 59 900 dodaných vozů. Pro mladoboleslavskou značku to znamená, že Elroq se ve velmi krátkém čase stal jejím pátým nejprodávanějším modelem celkově – překonal dokonce i některé tradiční spalovací řady.

V evropském měřítku se Elroq zařadil na 3. místo mezi nejprodávanějšími elektromobily vůbec. V Německu a Dánsku se stal dokonce absolutní jedničkou na trhu elektromobilů, zatímco na domácím českém trhu obsadil druhé místo těsně za svým větším sourozencem.

Služebně starší model Škoda Enyaq si rovněž udržuje silnou tržní pozici s 48 300 dodanými vozy. V České republice zůstává Enyaq nejprodávanějším elektromobilem a v celoevropském hodnocení zaujímá 4. příčku v segmentu BEV. Kombinace těchto dvou modelů tak vytáhla Škodu na pozici 4. nejprodávanější elektrické značky v Evropě.

Podle oficiální tiskové zprávy Škoda Auto navíc automobilka eviduje více než 30 000 předobjednávek na nově uvedené modely – městský crossover Epiq a vlajkové sedmimístné SUV Peaq, které rozšiřují elektrické portfolio značky na čtyři modelové řady.

Ekonomická čísla: Stabilní rentabilita i přes vysoké investice

Finanční ukazatele společnosti Škoda Auto za 1. pololetí 2026 ukazují, že přechod na elektrifikaci zatím negativně neovlivňuje provozní ziskovost automobilky, což býval problém v raných fázích transformace koncernu Volkswagen.

  • Tržby: 16,0 miliardy eur (meziročně +6,3 %)
  • Provozní zisk (Operating Profit): 1,4 miliardy eur (+6,3 %)
  • Rentabilita tržeb (ROS): 8,5 % (udržení na úrovni roku 2025)
  • Čistý peněžní tok (Net Cash Flow): 1,7 miliardy eur (+14,3 %)

Vysokou rentabilitu na úrovni 8,5 % usnadňuje jednak úsporný program Next Level Efficiency+, jednak sdílení modulárních platforem v rámci skupiny objemových značek Brand Group Core (VW, Škoda, SEAT/CUPRA, VW Užitkové vozy). To umožňuje zlevnit vývoj bateriových architektur i softwarových řešení.

Geografické srovnání: Německo rekordní, Česko roste pomaleji

Pohled na jednotlivé trhy odhaluje zajímavé rozdíly v rychlosti adaptace elektromobility a celkové poptávky po vozech Škoda:

Největším samostatným trhem značky zůstává Německo, kde Škoda dodala historicky rekordních 120 400 vozů (+19,6 %). Zde sehrála zásadní roli vysoká poptávka po modelu Elroq, který těží ze služebních flotil i soukromých leasingů. Škoda se tak v Německu upevnila na pozici druhé nejprodávanější značky celkově, hned za mateřským Volkswagenem.

Na domácím českém trhu dodala automobilka 48 900 vozů (+6,9 %). Ačkoliv podíl elektromobilů na nově registrovaných vozech v ČR postupně roste, tempo elektrizace zůstává ve srovnání se západní či severní Evropou mírnější. Dominantním modelem prodeje na českém trhu i globálně stále zůstává spalovací a hybridní Octavia (celosvětově 96 500 kusů), následovaná SUV Kodiaq (74 600 kusů, +15,2 %).

Mezi další klíčové trhy s rostoucím obratem patří Spojené království (46 600 vozů; +6,6 %), Indie (35 700 vozů; +7,4 %) a Polsko (34 500 vozů; +14,2 %).

Redakční hodnocení: Kde má Škoda prostor k růstu?

Prodejní čísla za prvního půl roku 2026 jasně ukazují, že sázka na cenově dostupnější elektrické modely typu Elroq byla ze strany Mladé Boleslavi správným krokem. Zatímco větší Enyaq cílil na prémiovější zákazníky, Elroq oslovil masovější flotilovou klientelu.

Výzvou pro druhou polovinu roku 2026 a rok 2027 bude rychlé náběhové tempo výroby dostupného městského modelu Epiq s cenou začínající pod hranicí 600 000 Kč (cca 25 000 EUR). Právě tento segment malých městských elektromobilů bude v následujících letech čelit nejsilnějšímu tlaku čínské konkurence (např. BYD či MG) na evropském trhu.

Add EVmagazin as a preferred source on Google

Mohlo by vás zajímat

Elektrický hatchback v moderní tovární hale čekající na dokončení vývoje

Ztráta 5,82 miliardy eur: Volkswagen pozastavil vývoj ID. Golf, ale neruší ho

E.ON nabíjení | zdroj: eon.cz

E.ON v Itálii převzal hotovou síť: čtyři parky a 64 ultrarychlých bodů

Ilustrační foto

BYD Fang Cheng Bao hlásí 600 000 aut: Továrny nestíhají tempo novinek

Štítky

  • EV novinky
  • Elektromobilita
  • Elektromobil
  • Škoda
Facebook Twitter Linkedin Pinterest E-mail

Diskuze

Zobrazit všechny diskuze →

Přihlásit se a zapojit do diskuze
Zatím žádné komentáře — buďte první, kdo se podělí o svůj názor.
Obrázek
e-SALON 2026 – veletrh čisté mobility, PVA EXPO Praha, 12.–15. 11. 2026 | zdroj: e-salon.cz
Obrázek
Konference Čistá mobilita 2026 – PVA EXPO Praha, 12. 11. 2026 | zdroj: konferencecistamobilita.cz
Obrázek
Moje garáž – měřte a sledujte svůj elektromobil | zdroj: evmagazin.cz
Moje garážMěřte a sledujte svůj elektromobil

Podcasty

Zvukový soubor
Německo vyrobilo přes 1,6 mil. elektromobilů
Zvukový soubor
24.1.26 - Nabíjecí infrastruktura roste rychleji než prodeje EV
Zvukový soubor
23.1.26 - Dreame vstupuje na automobilový trh
Zvukový soubor
23.1.26 - Co přináší 1000 kW nabíjení od BYD
 

Nejčtenější články

Toyota chystá nový hybrid 1.5 na společné platformě s elektromobily

Toyota vyvíjí novou generaci hybridního pohonu se čtyřválcovými motory o objemu 1,5 litru, které navrhla tak, aby sdílely modulární... >>

Fastned zvedl tržby z nabíjení o 47 %. Rozjetou stavbu stanic platí z dluhopisů

Fastned měl ve 3. čtvrtletí 2026 tržby z nabíjení 46,3 milionu eur bez jednorázových vlivů, o 47 % víc než loni. Staví 65 stanic, ale... >>

Lancia Gamma se vrací jako elektrická vlajková loď. Ujede až 676 km

Lancia v Paříži představila novou Gammu. Fastback dlouhý 4,67 metru přijde jako hybrid i elektromobil, vrcholná elektrická verze HF Integrale... >>

Toyota chce změnit pravidla pro auta v Evropě. Navrhuje Made with Europe

Toyota žádá EU o pravidla Made with Europe, která by uznala partnery mimo EU. Navrhuje také pozdější náběh emisních cílů a flexibilitu... >>

První pětka podle WLTP

Níže najdete seznam pěti vozů z našeho katalogu elektroaut s nejdelším dojezdem podle WLTP.

iX3 50 xDrive Neue Klasse

BMW - iX3 50 xDrive Neue Klasse

Dojezd dle WLTP: 805 km

CLA 250+ Electric

Mercedes-Benz - CLA 250+ Electric

Dojezd dle WLTP: 791 km

Model 3 Long Range RWD

Tesla - Model 3 Long Range RWD

Dojezd dle WLTP: 750 km

EV6

Kia - EV6

Dojezd dle WLTP: 708 km

e-3008 Long Range

Peugeot - e-3008 Long Range

Dojezd dle WLTP: 700 km

Superchargery

Eching, GermanyEching, Germany
12 míst • 250 kW • ne-Tesla
Wiesbaden, Germany - OstringWiesbaden, Germany
8 míst • 250 kW • ne-Tesla
Alta, NorwayAlta, Norway
6 míst • 250 kW • ne-Tesla
Ii, FinlandII, Finland
8 míst • 250 kW • ne-Tesla
Waldlaubersheim, GermanyWaldlaubersheim, Germany
8 míst • 250 kW • ne-Tesla
Zobrazit všechny superchargery →
Registrace elektromobilů  ·  Srovnání elektromobilů
EV MAGAZIN

Průvodce světem elektromobility

Instagram Facebook YouTube

Obsah

  • Články o elektromobilech
  • FAQ – otázky a odpovědi
  • Moje garáž
  • Sdílejte svou zkušenost
  • Nabíjecí stanice

Kalkulačky

  • Kalkulačka dojezdu (WLTP/EPA)
  • Srovnání nabíjecích tarifů
  • Náklady na nabíjení

Kontakt

  • Šéfredaktor Daniel Česák
  • info@evmagazin.cz
  • O nás
  • Reklama
  • Impresum
© 2026 EV Magazin. Podmínky a ochrana dat. Data: CC BY-NC-SA 4.0 · © OpenStreetMap Tvorba webu: Studiografix
Reklama