Shrnutí v bodech
- BYD Atto 3 EVO 2026 vede žebříček dojezdu s hodnotou 510 km WLTP při ceně 949 000 Kč.
- Nejdostupnějším vozem výběru je Leapmotor B05 Life ProMax se základní cenou 760 000 Kč.
- Největší akumulátor nabízí Ssangyong Torres EVX s kapacitou 73,4 kWh a dojezdem 462 km.
- Nejvyšší nabíjecí výkon DC v přehledu má BYD Atto 3 EVO 2026, který zvládá až 220 kW.
Srovnání elektromobilů do milionu korun podle dojezdu
Následující přehled řadí vozy podle normovaného dojezdu WLTP od nejvyšší hodnoty po nejnižší. Rozdíl mezi prvním a desátým modelem činí podle našich výpočtů přesně 65 kilometrů.
| Model | Cena v ČR | Kapacita baterie | Dojezd WLTP | Max. DC nabíjení |
|---|---|---|---|---|
| BYD Atto 3 EVO 2026 | 949 000 Kč | 49,9 kWh | 510 km | 220 kW |
| Leapmotor B05 Life ProMax | 760 000 Kč | 67,1 kWh | 482 km | 174 kW |
| Leapmotor B05 Design ProMax | 790 000 Kč | 67,1 kWh | 482 km | 174 kW |
| MG MGS5 Exclusive | 969 990 Kč | 64,0 kWh | 465 km | 139 kW |
| Ssangyong Torres EVX | 879 900 Kč | 73,4 kWh | 462 km | 150 kW |
| Opel Astra Electric | 979 990 Kč | 58,0 kWh | 454 km | 100 kW |
| Škoda Elroq 60 | 882 000 Kč | 61,0 kWh | 453 km | 105 kW |
| Renault Megane E-Tech Electric | 999 000 Kč | 60,0 kWh | 450 km | 130 kW |
| Cupra Raval Endurance | 879 900 Kč | 55,0 kWh | 446 km | 105 kW |
| Xpeng L03 RWD Standard Range | 915 700 Kč | 58,3 kWh | 445 km | 193 kW |
Dojezd přes 480 kilometrů
Na první pozici se v žebříčku nachází BYD Atto 3 EVO 2026. Tento vůz vykazuje dojezd WLTP 510 km, což je nejvyšší hodnota ze všech sledovaných zástupců. Cena na českém trhu začíná na 949 000 Kč a kapacita jeho akumulátoru je 49,9 kWh.
Druhé a třetí místo obsadily dvě specifikace téhož vozu. Leapmotor B05 Life ProMax stojí 760 000 Kč a verze Leapmotor B05 Design ProMax vychází na 790 000 Kč. Obě varianty disponují akumulátorem o kapacitě 67,1 kWh a dojezdem 482 km. Varianta Life ProMax je podle našich výpočtů vůbec nejlevnějším autem v celém srovnání; oproti nejdražšímu modelu v tabulce ušetří kupující 239 000 Kč.
Kapacita akumulátoru a parametry stejnosměrného nabíjení
Velikost baterie se mezi desítkou vozů znatelně liší. Největší baterii nabízí Ssangyong Torres EVX s hodnotou 73,4 kWh. Vůz stojí 879 900 Kč a jeho dojezd činí 462 km. Podle našich výpočtů má Torres EVX o 23,5 kWh větší kapacitu než první BYD, i když v tabulce dojezdu zaostává o 48 kilometrů.
Čtvrté místo patří modelu MG MGS5 Exclusive s baterií o velikosti 64,0 kWh a dojezdem 465 km. Jeho cena činí 969 990 Kč. Výkon rychlého DC nabíjení se u něj zastavil na 139 kW.
Při pohledu na maximální výkon stejnosměrného nabíjení dominuje BYD Atto 3 EVO 2026 s hodnotou 220 kW. Druhý nejvyšší výkon má Xpeng L03 RWD Standard Range, který zvládá 193 kW. Xpeng s baterií 58,3 kWh a dojezdem 445 km stojí 915 700 Kč. Na opačném konci nabíjecích výkonů stojí Opel Astra Electric s limitem 100 kW, který má baterii o kapacitě 58,0 kWh a dojezd 454 km při ceně 979 990 Kč.
Rozpětí dojezdu od 445 do 455 kilometrů
Střední část pole tvoří kompaktní modely a crossovery tradičních i novějších značek. Domácí zástupce Škoda Elroq 60 nabízí dojezd 453 km WLTP a baterii o kapacitě 61,0 kWh za cenu 882 000 Kč. Nabíjecí výkon DC u ní dosahuje 105 kW.
Téměř shodný nabíjecí výkon 105 kW má také Cupra Raval Endurance. Ta je dostupná za 879 900 Kč, baterie nese kapacitu 55,0 kWh a dojezd činí 446 km. Rozdíl v dojezdu mezi Škodou Elroq 60 a Cuprou Raval činí podle našich výpočtů pouhých 7 kilometrů, přičemž cenový odstup je 2 100 Kč.
Hranici jednoho milionu korun téměř vyčerpává Renault Megane E-Tech Electric. V katalogu je evidován s cenovkou 999 000 Kč. Zákazník za tuto sumu dostane baterii s kapacitou 60,0 kWh, dojezd 450 km a možnost nabíjet výkonem až 130 kW.
Odrazí se normovaný dojezd WLTP v běžném provozu?
Norma WLTP slouží pro laboratorní porovnání vozů za přesně stanovených podmínek. Spotřeba na dálnici nebo v zimním období bývá vyšší, takže dosažený dojezd v praxi obvykle klesá.
Jsou uvedené ceny závazné?
Všechny částky vycházejí z databáze našeho katalogu k datu vydání přehledu. Výrobci a importéři mohou základní ceníky i akční nabídky průběžně upravovat.