Přejít k hlavnímu obsahu

Hlavní navigace

  • Domů
  • Katalog EV
  • Mapa
  • Články
  • Kalkulačka
Menu uživatelského účtu
  • Přihlásit se
Social Auth Login Authenticate through Facebook Authenticate through Google

Drobečková navigace

  1. Domů

Proč nová cla EU nemusí ochránit evropské automobilky?

Novinka

Evropská unie nedávno schválila zavedení dodatečných cel na dovoz elektromobilů z Číny ve výši až 35,3 %. Tento krok má za cíl chránit evropský automobilový průmysl před údajně nespravedlivě subvencovanými čínskými vozidly. Otázkou však zůstává, zda tato opatření skutečně přinesou zamýšlený efekt.

Motivace za zavedením cel

Evropská komise argumentuje, že čínští výrobci elektromobilů těží z vládních subvencí, které jim umožňují nabízet vozidla za nižší ceny, čímž narušují konkurenční prostředí na evropském trhu. Zavedení cel má vyrovnat podmínky a podpořit domácí výrobce.

Možné dopady na evropské spotřebitele

Zvýšení cel pravděpodobně povede k nárůstu cen čínských elektromobilů na evropském trhu. To může omezit dostupnost cenově přijatelných modelů pro spotřebitele, což by mohlo zpomalit přechod k elektromobilitě v souladu s klimatickými cíli EU. Na jednu stranu EU chce přejít co nejrychleji na elektricky poháněná vozidla, na druhou stranu se brání "levnějším EV z Číny", které by mohli část Evropanů přesvědčit k přechodu na EV. Problém těch současných evropských elektromobilů, je především jejich pořizovací cena.

Riziko obchodní války

Čína již vyjádřila nesouhlas s těmito opatřeními a hrozí odvetnými kroky, včetně zvýšení cel na evropské produkty. Taková eskalace by mohla negativně ovlivnit evropské exportéry, včetně automobilového průmyslu, který je na čínském trhu značně závislý.

Omezený dopad na konkurenceschopnost

Cla mohou krátkodobě poskytnout úlevu evropským výrobcům, ale dlouhodobě nemusí stačit k posílení jejich konkurenceschopnosti. Klíčové bude investovat do inovací, zlepšení efektivity výroby a nabídky atraktivních modelů, které mohou konkurovat čínským vozidlům nejen cenou, ale i kvalitou a technologiemi. Možná více by evropským výrobcům pomohlo méně regulací a nařízení, než zavádění samotných cel.

Potenciální negativní dopady na evropské automobilky

Paradoxně mohou cla vést k vyšším nákladům pro evropské automobilky, které dovážejí komponenty z Číny. To by mohlo zvýšit výrobní náklady a snížit jejich konkurenceschopnost na globálním trhu.

Zavedení cel na čínské elektromobily je kontroverzním krokem s nejistými výsledky. Ačkoli je snaha chránit domácí průmysl pochopitelná, je nezbytné zvážit širší dopady na trh, spotřebitele a mezinárodní obchodní vztahy. Klíčem k dlouhodobé prosperitě evropského automobilového průmyslu bude spíše podpora inovací a adaptace na měnící se tržní podmínky než spoléhání se na protekcionistická opatření.

Štítky

  • EV novinky
Facebook Twitter Linkedin Pinterest E-mail
Autor: Daniel Česák, dne 1 Listopad, 2024

Elektrický fejeton 😂

Pravdou je, že náš energetický mix není zcela čistý. Přesto však podle celé řady studií vychází elektromobily ekologičtěji než spalovací auta – i když započítáme výrobu baterie. A to jsme teprve na začátku éry jejich recyklace. Navíc – věděli jste, že společnost PRE deklaruje, že veškerá elektřina z jejich veřejných dobíjecích stanic pochází ze 100% obnovitelných zdrojů?Jak chápat „100 % zelená energie“ na stojanech?Možná si říkáte, jak může být nabíječka stoprocentně „zelená“, když elektřina proudí v síti z různých zdrojů, včetně uhelných. Máte pravdu – fyzikálně nelze odlišit elektřinu z větrné turbíny od těch z uhelné elektrárny. Ale funguje to díky ekonomické stránce věci: když si koupíte zelenou elektřinu, dodavatel se zavazuje, že stejné množství energie nakoupí od ověřených výrobců z obnovitelných zdrojů. Tím aktivně podporujete výrobu čisté energie.Dohled nad tímto systémem zajišťuje Operátor trhu s elektřinou, který vydává záruku původu – oficiální potvrzení, že dané množství elektřiny bylo opravdu vyrobeno ze zelených zdrojů. Tuto záruku by vám měl být schopen poskytnout každý seriózní dodavatel zelené energie.A pravdou také je, že někteří mají tu možnost nabíjet svůj vůz z vlastní elektrárny a tím zajistit skutečně jízdu na solární či jinou zelenou energii. 

Největší výrobci EV 2023

Tesla 🇺🇸
19.9%
BYD 🇨🇳
17.1%
GAC Aion 🇨🇳
5.2%
SAIC-GM-Wuling 🇨🇳
4.9%
Volkswagen 🇩🇪
4.6%
BMW 🇩🇪
3.6%
Hyundai 🇰🇷
2.9%
Mercedes-Benz 🇩🇪
2.6%
MG 🇨🇳
2.3%
KIA 🇰🇷
2.0%
Obrázek
Kalkulačka úspor s EV

 

Šeptá se, že Tesla chystá v Číně výrobu nové verze Modelu Y s prodlouženým rozvorem a třemi řadami sedadel

Tesla v květnu 2025 zahájí výrobu nové varianty Modelu Y s prodlouženým rozvorem a třemi řadami sedadel. Nová verze, interně označovaná... >>

Nio představuje nové modely: ES8 a L80 doplní portfolio elektromobilů

Čínská automobilka Nio rozšiřuje svou nabídku elektrických vozů. Na šanghajském autosalonu potvrdila uvedení třetí generace vlajkového... >>

Leapmotor uvádí modernizovaný elektromobil C10: Delší dojezd a nižší cena

Čínská automobilka Leapmotor zahájila předprodej aktualizovaného elektrického SUV C10 pro rok 2026. Model nabízí výrazné technické... >>

Čínský gigant CATL představuje revoluční baterie pro elektromobily

Společnost CATL, globální lídr v produkci baterií, odhalila tři přelomové technologie, které mění pravidla hry v elektromobilitě. Mezi... >>

Považujete nabití na 80% do 8 minut za dostačující?

Možnosti výběru
Nabíjení elektromobilů do 8 minut? Už brzy díky 6C bateriím

První pětka podle WLTP

Níže najdete seznam pěti vozů z našeho katalogu elektroaut s nejdelším dojezdem podle WLTP.

EV6

Kia - EV6

Dojezd dle WLTP: 708 km

Model 3 Long Range RWD

Tesla - Model 3 Long Range RWD

Dojezd dle WLTP: 702 km

Capri RWD

Ford - Capri RWD

Dojezd dle WLTP: 627 km

Scenic E-Tech Electric

Renault - Scenic E-Tech Electric

Dojezd dle WLTP: 621 km

ID.7

Volkswagen - ID.7

Dojezd dle WLTP: 615 km

Tesla

BYD

průvodce světem eletromobility

Podmínky používání a ochrana osobních údajů

Některá data jsme přejali z © OpenStreetMap

Nabíjecí stanice - ve výstavbě

Články

Přidejte svou zkušenost s elektromobilem

FAQ - otázky a odpovědi k EV

O nás

Reklama

SLEDUJTE NÁS



Šéfredaktor: Daniel Česák

Kontaktujte nás: info@evmagazin.cz

Copyright © 2025. All Rights Reserved.
Created by Studiografix.